Jak dostosować kotłownię do ogrzewania pelletem?
Ogrzewanie pelletem, czyli sprasowanymi pozostałościami po obróbce drewna, to rozwiązanie bezpieczne dla środowiska. Jednocześnie taki rodzaj opału charakteryzuje się dużą wydajnością i jest stosunkowo tani. Dlatego też coraz więcej osób postanawia porzucić dotychczasowe metody ogrzewania i zmodernizować swoją kotłownię. Jak to zrobić, aby skutecznie i bezpiecznie korzystać z pieca pelletowego?
Jakie są wymagania odnośnie kotłowni do ogrzewania pelletem?
Kotłownia ogrzewana za pomocą paliwa stałego, czyli między innymi pelletu, musi spełniać szereg wymagań. Ma to na celu zagwarantowanie bezpiecznej i efektywnej pracy przez lata. W domach jednorodzinnych najczęściej wybiera się kotły o mocy do 25 kW, ponieważ ilość ciepła, jaką może wytworzyć taki piec, zazwyczaj okazuje się zupełnie wystarczająca.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę kupując pellet?
Kotłownia do ogrzewania pelletem powinna być osobnym pomieszczeniem o wymiarach pozwalających na wygodne korzystanie. Konieczne jest umieszczenie jej na parterze lub w piwnicy. Jednocześnie musi znajdować się w centralnej części domu względem pozostałych wnętrz. Ma to zagwarantować skuteczne doprowadzenie ciepła do całego domu.
Ze względu na wygodę część pelletu warto przechowywać w kotłowni, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie kotła. Należy również pamiętać, że w przypadku zawilgocenia składowanego paliwa znacznie spada jego wartość opałowa. Dlatego też w celu zachowania jego efektywności przez długi czas, powinno być magazynowane w suchym pomieszczeniu.
W trosce o najlepszą jakość, korzystną cenę i wygodę można skorzystać z oferty dostawcy, który dowiezie towar pod wskazany adres. Takie usługi oferuje skład opałów Piórki na terenie województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego.
Jak dostosować komin do ogrzewania pelletem?
Odpowiednia wentylacja kotłowni to kluczowa kwestia dla ochrony zdrowia i życia mieszkańców budynku. Poprawna praca systemu wentylacji nawiewnej i wywiewnej jest niezbędna do bezpiecznego ogrzewania pelletem. Komin trzeba wyprowadzić ponad dach i dopasować do rodzaju wykorzystywanego paliwa. W przypadku jego modernizacji często wystarczy zamontować dodatkowo stalowy wkład kominowy.
Przydatny może być tzw. przerywacz ciągu, który sprawdza się w sytuacji zbyt dużego podciśnienia. Kanał wentylacji nawiewnej, położony metr od podłogi, musi stanowić połowę powierzchni komina. Warto umieścić w nim urządzenie regulujące przepływ powietrza. Jednocześnie murowany kanał wentylacji, którego rozmiar wynosić powinien co najmniej 25% komina, należy wyprowadzić na dach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana