Czym jest system BREEAM?

BREEAM to system certyfikacji budynków ekologicznych, której podlegają zarówno nowo powstające obiekty, jak i stare budynki, również te przechodzące modernizację. Ocena inwestycji pod kątem ekologii podnosi wartość obiektu i ma realny wpływ na wysokość czynszu i dobór najemców. Umożliwia również porównanie różnych obiektów pod względem ich energooszczędności.
System BREEAM. Podstawowe informacje
Certyfikat BREEAM to obecnie najbardziej popularna forma oceny budynków z uwzględnieniem ich walorów ekologicznych. Tak zwanym zielonym budynkiem może stać się każdy obiekt mieszkalny, biurowy lub produkcyjno-usługowy, pod warunkiem spełnienia szeregu kryteriów podlegających ocenie. Podstawowe wyznaczniki to ekologiczne materiały wykorzystane do wzniesienia budynku, zużycie wody i energii, jakość powietrza, gospodarka odpadami oraz dostęp do komunikacji.
Rolę EKOLOGA BREEAM może pełnić Pracownia Projektowa Magdalena Loose. Proces certyfikacji rozpoczyna się od wstępnego raportu i określenia wymogów BREEAM dla inwestycji. Powstają specjalne wytyczne do projektu, które obligują inwestora do przestrzegania określonych zasad. Na koniec analizowane są wszystkie kryteria decydujące o przyznaniu certyfikatu i na tej podstawie dokonywana jest ocena.
Elementy podlegające ocenie w raportach ekologicznych BREEAM
Budynek poddawany certyfikacji oceniany jest względem stopnia spełnienia wymagań określonych w poszczególnych kategoriach. Raporty ekologiczne BREEAM uwzględniają ogólną politykę zarządzania, również na etapie budowy. Istotne w tym kontekście są czynniki wpływające na zdrowie i samopoczucie pracowników, a także ochrona bioróżnorodności na terenie inwestycji. W kwestiach transportu brane są pod uwagę lokalizacja budynku a dokładnie odległość do komunikacji miejskiej. Ważne są również wszelkie aspekty związane z zapotrzebowaniem obiektu na energię, sposób zarządzania gospodarką wodno-ściekową, a także odpadami. Punktowane są rozwiązania, które ograniczają produkcję zanieczyszczeń i emisje dwutlenku węgla. Sprawdza się także, czy wdrożone rozwiązania sprzyjają ograniczeniu zużycia wody.
Ocenie podlega również sposób zagospodarowania terenów zieleni oraz wpływ inwestycji na środowisko naturalne. Punkty przyznawane są za energooszczędność i korzystanie z materiałów budowlanych posiadających odpowiednie certyfikaty ekologiczne. Na ocenę wpływa innowacyjność zastosowanych rozwiązań oraz komfort użytkowania budynku. Wyniki w systemie BREEAM podawane są w sześciopunktowej skali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Artur Królasik Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wołominie
Windykacja, obrót wierzytelnościami
woj. mazowieckie05-200 Wołomin, marsz. Piłsudskiego 63
-
Twierdza Pracownia Projektowo-Budowlana Tomasz Bober
Ekspertyzy, wdrożenia techniczne
woj. śląskie41-209 Sosnowiec, Wysoka 21 lok. 17
-
Tatra. Piaskowanie, Malowanie Konstrukcji Stalowych, Prace Alpinistyczne
Piaskowanie
woj. dolnośląskie51-416 Wrocław, Kwidzyńska 6E
-
Zod-Mark s.c. Zakład oznakowania drogowego Janusz Koprowski Janusz Motowidło
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja
woj. dolnośląskie50-430 Wrocław, Świstackiego 30