Czy można zainstalować pompę ciepła w starym budownictwie?
Pompy ciepła to ekologiczny i efektywny sposób wytwarzania energii do ogrzewania budynku oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystują one naturalne ciepło, które zgromadziło się w gruncie, powietrzu albo wodzie, potrzebując do tego stosunkowo niewielkiej ilości energii elektrycznej. Pompy ciepła są chętnie wybierane do nowo budowanych domów, sprawdzą się jednak też w starych budynkach pod pewnymi warunkami.
Jaka instalacja jest potrzebna do korzystania z pompy ciepła?
Korzystanie z pompy ciepła wiąże się nie tylko z montażem samego urządzenia, ale także wymaga tego, by mogło ono współpracować z zamontowanym w budynku systemem dystrybucji ciepła. Technologia wykorzystywana w pompach ciepła zakłada podgrzewanie wody do temperatury od 35 do 55 stopni, mogą one więc współdziałać z instalacjami niskotemperaturowymi takimi jak ogrzewanie płaszczyznowe, np. popularna „podłogówka” albo zamontowanymi w pomieszczeniach konwektorami. Ponieważ w większości starych budynków zamontowane są grzejniki tradycyjne, wysokotemperaturowe potrzebujące przynajmniej 65 stopni montaż pompy wymaga ich wymiany. Wynika to z faktu, że przy swej ograniczonej powierzchni nie będą one w stanie podnieść temperatury w pomieszczeniach do oczekiwanego pułapu. Takie rozwiązanie oznacza jednak znaczny wzrost kosztów. Inną możliwą opcją jest wybór pompy wysokotemperaturowej.
Przeczytaj również: Przegląd rodzajów instalacji grzewczych
Czy są inne możliwe rozwiązania?
Jeśli w budynku nie ma możliwości przebudowy instalacji centralnego ogrzewania i założenia „podłogówki”, a zakup konwektorów przekracza założony budżet, warto zastanowić się nad opcją oferowaną przez pompy powietrze-powietrze. Urządzenia o takiej konstrukcji nie podgrzewają wody krążącej w grzejnikach, a przekazują ciepło do powietrza pobieranego z zewnątrz i rozprowadzanego po całym budynku specjalnymi kanałami. System tego rodzaju to ogrzewanie nadmuchowe i poza dostarczeniem ciepła zapewnia też wymianę powietrza wraz z rekuperacją. Daje też możliwość podłączenia klimatyzacji oraz stosowania filtrów oczyszczających nawiewane powietrze. Minusem takiego rozwiązania będzie wysoka bezwładność – ciepło przestaje płynąć wraz z wyłączeniem pompy lub awarią zasilania. Kłopotliwe może się też okazać rozprowadzenie potrzebnych kanałów powietrznych.
Przeczytaj również: Czy pompa ciepła gruntowa sprawdzi się w Twoim przypadku?
Wybór pompy ciepła oraz jej montaż i podłączenie powinno być przeprowadzone fachowo. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc powierzenie tego zadania firmie z dużym doświadczeniem np. Modern Energy Pro ze Skoczowa, specjalizująca się w zakładaniu pomp ciepła, a także systemów fotowoltaicznych.
Przeczytaj również: 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana