Wojtek Panorama Firm
Porady | 04-04-2017

Odwieczny dylemat: wanna czy prysznic?

Już na początkowym etapie urządzania łazienki staniemy przed dylematem: wybrać wannę czy prysznic? Idealnym rozwiązaniem wydaje się posiadanie zarówno jednego jak i drugiego, jednak z różnych względów nie każdy może pozwolić sobie na taką wygodę.

O ostatecznym wyborze decydują głównie nasze osobiste preferencje, metraż łazienki czy kwestie finansowe. Zanim jednak zdecydujemy się na wannę bądź prysznic, warto przeanalizować plusy i minusy, jakie wiążą się z posiadaniem każdego z nich.

Wanna

Jest na tyle uniwersalna, że możemy wziąć w niej długą, relaksującą kąpiel oraz szybki prysznic. Niewątpliwą zaletą jest też łatwość w utrzymaniu czystości. Wanna jest również wygodna, jeśli posiadamy małe dzieci. Łatwiej wykąpać malucha posiadając wannę, niż pod prysznicem. Warto wspomnieć, że dzieci wręcz uwielbiają bawić się podczas kąpieli. Zaś w kabinie prysznicowej możliwości zabawy są bardzo ograniczone.

Ponadto, wanna nie jest już tylko ogromnym prostokątem umieszczonym pod ścianą łazienki, teraz może być nawet jej ozdobą. W ofercie sklepów z wyposażeniem łazienek, obecnie możemy znaleźć ogromny wybór kształtów wanien (a nawet kolorów) z rozmaitymi nowymi funkcjonalnościami. Oczywiście, prócz nowoczesnych projektów, znajdziemy też te nieco bardziej tradycyjne i eleganckie czy wolnostojące wanny w stylu retro. Ciekawe wydają się też niewielkie modele o wyższych nogach, dzięki czemu wanna wydaje się o wiele lżejsza. Nawet do najbardziej nietypowego metrażu łazienki można łatwo dobrać odpowiednią wannę narożną. Wanny owalne łączą w sobie funkcjonalność i ergonomię – odpowiednio obudowane, nadają się nawet do niedużych łazienek. Wanny wolnostojące, są idealne do dużych łazienek i stanowiące mocny akcent aranżacyjny –nowoczesny (proste wanny w opływowych obudowach) lub klasyczny (finezyjne wanny na dekoracyjnych nóżkach). Asortyment sklepów zadowoli nawet najbardziej wybredny gust.

Mimo ogromnego wyboru modeli wanien, do minusów jej posiadania z pewnością zaliczymy zajmowane miejsca oraz ilość zużytej wody. Podczas kąpieli w wannie zużywamy znacznie więcej wody niż podczas brania prysznica.

Kabiny prysznicowe

Zwolennicy posiadania kabin prysznicowych zazwyczaj w dyskusji ‘wanna czy prysznic’ posługują się koronnym argumentem w postaci czasu. Prysznic jest świetnym wyborem dla osób aktywnych, które nie chcą spędzać dużej ilości czasu w łazience czy nie przepadają za długimi kąpielami. Dodatkowym argumentem jest poruszana wcześniej kwestia metrażu. Kabina prysznicowa zajmuje o wiele mniej miejsca niż wanna. Szczególnie w przypadku łazienki o niewielkim metrażu jest rozwiązaniem o wiele bardziej ergonomicznym. Jeśli chodzi o design, tak jak w przypadku wanny, obecnie na rynku możemy znaleźć wiele nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań kabin prysznicowych, które jednocześnie dają wiele możliwości aranżacyjnych. Do woli możemy wybierać spośród kabin narożnych (najpopularniejszy wybór wśród klientów ze względu na niewielką ilość zajmowanego miejsca), kabin wolnostojących (nowoczesny design, nie dotykają ścian, korzystny wybór dla przestronnych łazienek), kabin wnękowych (wymagają jedynie zamontowania drzwi, pozostała część konstrukcji wykorzystuje wcześniej zbudowaną wnękę czy gotowe ściany), kabin przyściennych (jednak ściana styka się ze ścianą łazienki). W sklepach dostaniemy też bardziej luksusowe modele, wyposażone w kabinę prysznicową z sauną parową i hydromasażem czy nawet radio. Możemy wybrać przeszklone kabiny, wzorzyste zasłony, styl retro czy nowoczesny design, z brodzikiem lub bez. Możliwości są nieograniczone.

A może i jedno, i drugie? Mix dla niezdecydowanych

Wygodnym kompromisem jest jeszcze jedna możliwość – urządzenia wielofunkcyjne - połączenie kabiny i wanny w jednym. Pozwala to cieszyć się zarówno wanną, jak i prysznicem w korzystnej cenie. Specjalne dopasowane parawany możemy montować bezproblemowo w zasadzie w każdej wannie. Jedynym ograniczeniem jest tylko kwestia dopasowania do kształtu wanny, jeśli posiadamy nietypową. Jeśli do parawanu dodamy panel prysznicowy, do dyspozycji mamy praktycznie wszystkie udogodnienia typowej kabiny prysznicowej. Takie rozwiązanie może pogodzić zarówno miłośników wanny jak i prysznica.