Agnieszka Eniro Polska
Porady | 02-04-2017

Okna drewniane czy plastikowe?

W większości polskich domów dominują standardowe okna plastikowe o białych ramach i mało atrakcyjnym wyglądzie. Kilka lat temu mieliśmy do czynienia z prawdziwym wybuchem popularności tego typu okien. Masowo wymieniano okna na plastikowe, w zasadzie bez szczegółowej analizy jakości czy estetyki. Dziś sytuacja jest nieco inna, możemy przebierać w ogromnej ilości produktów, gdzie jedynym ograniczeniem wydaje się być cena. Czym różnią się okna plastikowe od drewnianych a jakie są ich cechy wspólne? Jakie okna wybrać przy zachowaniu jak najkorzystniejszego stosunku jakości do ceny?

Okna drewniane

Niektórzy nie wyobrażają sobie okien innych niż drewniane, które cechuje naturalny wygląd i niezaprzeczalny urok. Ich neutralny design świetnie dopasuje się do każdego stylu niezależnie czy szukamy okien do mieszkania czy domu. Okna drewniane nadają charakteru i wyjątkowości. Oprócz zalet estetycznych, są też zalety czysto techniczne. Okna drewniane nie przepuszczają ciepła i nie wpuszczają zimnego powietrza z zewnątrz. Ze względu na surowiec, okna drewniane regulują wchłanianie wilgoci do budynku, wchłaniając jej nadmiar lub też oddając do wewnątrz. Są też odporne na zniszczenia i uszkodzenia.

Na rynku możemy dostać okna produkowane z różnych rodzajów drewna, nawet egzotycznego oraz w różnych kolorach. Niestety wszystko ma swoją cenę i to ona w przypadku okien drewnianych jest ich największą wadą. Okna plastikowe są nieporównywalnie tańsze. Jednak warto wziąć pod uwagę wysoką jakość wykonania i trwałość tego typu okien.

Drewno jest materiałem naturalnym, co oznacza, że na jego właściwości wpływa bardzo wiele czynników. Oznacza to także, że nie można tu mówić o pełnej powtarzalności parametrów takich jak wytrzymałość i podatność na zmiany temperatury czy wilgotności. Dlatego ważne jest, żeby było odpowiednio przygotowane i obrobione. Drewno do produkcji okien powinno być starannie wyselekcjonowane i dobrej jakości.

Okna plastikowe

Kompromisem przy zakupie okien są okna PCV. Jeśli czynnikiem decydującym jest cena, a kwestia designu schodzi na drugi plan, warto zdecydować się na PCV. Są one znacznie tańsze od okien drewnianych, głównie ze względu na materiał, z którego są wykonane. Niestety są bardziej podatne na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne, ale nie wymagają cyklicznego odświeżania, jak w przypadku okien z ramami drewnianymi. Cechują się też wysoką szczelnością, jednakże tę cechę można rozumieć dwojako - dobrze, że okno nie przepuszcza chłodnego powietrza z zewnątrz, niemniej jednak 100% szczelność okna może zaburzać naturalną wentylację pomieszczenia - Brak ruchu i wymiany powietrza może powodować kłopoty związane z nieprawidłowym ciągiem kominowym, a także z odpowiednim poziomem wilgotności.

Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy zadbać o to, By okna plastikowe były wyposażone w tzw. nawiewniki, które umożliwiają nawiewanie do pomieszczeń powietrza z zewnątrz, które zapewnia właściwą cyrkulację wewnątrz.

Okna plastikowe, z racji konstrukcji, są cięższe od drewnianych, ale i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne – pogodę, grzyby i owady.

Wybór okien należy oprzeć o analizę otoczenia, w którym mieszkamy - wziąć pod uwagę intensywność nasłonecznienia, wilgotność powietrza, opady, ponieważ wrażliwość tworzywa PVC na wysokie temperatury sprawia, że okna wystawione na intensywne promieniowanie słoneczne mogą nie tylko się odkształcać, niekiedy tracić barwę (okna złej jakości, jeśli są białe – mogą żółknąć, a kolorowe – płowieć). Dlatego w miejscach mocno nasłonecznionych lepiej montować okna drewniane, mimo że promienie słoneczne mogą niszczyć powłokę lakierniczą.

Dokonując wyboru okien, niezależnie, jak rodzaj okien wybierzemy, kluczową kwestią jest wybór sprawdzonego producenta oraz profesjonalnego montażu. Chcemy, by okna służyły nam na lata, należy więc zadbać, by zostały prawidłowo zamontowane. To, wraz z odpowiednią konserwacją zapewni nam bezproblemowe użytkowanie na lata.