Agnieszka Panorama Firm
Porady | 05-04-2016

Fronty kuchenne /Zabudowa kuchni

Chęć odświeżenia kuchni nie zawsze musi wiązać się z wymianą całej zabudowy. Jeśli jesteśmy zadowoleni z rozmieszczenia i funkcjonalności szafek, wystarczy wymienić tylko fronty meblowe, by dokonać kuchennej rewolucji – tradycyjną kuchnię możemy przearanżować na nowoczesne wnętrze.

Wystarczy tylko wybrać fronty szafek. Na rynku jest duży wybór, a podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę jakość materiału, walory estetyczne oraz cenę.

Do najpopularniejszych materiałów meblowych należą:

  • drewno,
  • płyta MDF,
  • płyta fornirowana,
  • płyta laminowana,
  • płyta wiórowa.

Drewniana zabudowa meblowa

Drewno jest jednym z najlepszych i jednocześnie najdroższych materiałów, z którego powstają zabudowy kuchenne. Taka zabudowa meblowa powinna być odpowiednio zabezpieczona lakierem, który chroni drewno przed wilgocią. Należy pamiętać również o odpowiednim doborze środków czyszczących i wybierać te, które są przeznaczone wyłącznie do pielęgnacji drewna. Zabudowa kuchenna wykonana z naturalnego drewna ma jeszcze jedną zaletę - możliwość zmiany koloru, po usunięciu poprzedniego. Fronty drewniane można frezować, zaokrąglać ich krawędzie, albo np. szczotkować, czyli nadawać ich powierzchni efekt vintage. Ponadto, drewno doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylu rustykalnym, prowansalskim czy angielskim.

Zabudowa kuchenne z płyty MDF

Płyta MDF jest najpopularniejszym materiałem drewnopodobnym, która występuje w postaci płyty lakierowanej dostępnej w połysku, półmacie i macie lub oklejana folią PCV. Płyta MDF jest formalnie płytą pilśniową, produkowaną specjalną metodą "na sucho" ze sprasowanych mikrocząstek drewna, dzięki czemu otrzymujemy produkt o bardzo jednorodnej strukturze. To dzięki temu MDF, w przeciwieństwie do standardowej płyty wiórowej można szlifować uzyskując gładką powierzchnię i - podobnie jak drewno - frezować, zaokrąglać krawędzie a nawet giąć. MDF stosuje się pod fronty lakierowane oraz akrylowe.

Zabudowa z płyty fornirowanej

Płyta fornirowana jest to płyta MDF pokryta cienką warstwą naturalnej, drewnianej okleiny, dlatego też meble te do złudzenia przypominają drewniane i podobnie jak drewno wymagają specjalnego traktowania. Decydując się na zabudowę kuchenną z płyty fornirowanej należy pamiętać o zabezpieczeniu mebli lakierem i pielęgnować środkami przeznaczonymi do forniru.

Zabudowa z płyty laminowanej

Płyta laminowana jest płytą MDF, na powierzchni której zaprasowano żywicą warstwę papieru. Zwolennicy laminowanej zabudowy kuchennej cenią ją za łatwość w utrzymaniu w czystości oraz za przystępną cenę.

Zabudowa z płyty wiórowej

Najtańszym surowcem do produkcji frontów jest standardowa płyta wiórowa. Płyta wiórowa stosowana w kuchni powinna mieć wąskie krawędzie oklejone obrzeżem PCV lub ABS. Na rynku są okleiny typu finisz imitujące drewno, czy kamień. Obklejone nimi płyty wiórowe zyskują więc lepszy wygląd i sprawdzają się na fronty kuchenne.