Wanna czy prysznic? Odwieczny dylemat!

Paczka najbliższych przyjaciół, pyszne jedzenie, a do tego filmowy klasyk – „Casablanca”, „Skazani na Shawshank”, albo wszystkie części „Szklanej Pułapki”. A możne mecz reprezentacji, Finał Ligii Mistrzów albo wyścigi Formuły 1? Brzmi jak świetny pomysł na wieczór? Tak! Taki wieczór może zorganizować każdy z nas! Pytanie tylko jak? Można klasycznie – w salonie, na kanapie, przed telewizorem. Można też inaczej, na przykład: w ogrodzie przystrojonym lampkami typu cotton balls. Z wygodnymi leżakami, albo materacami. I poduszkami! Taka domowa wersja kina pod chmurką, to coraz popularniejszy sposób na wspólne spędzenie wieczoru. Wielu z nas staje przed tym dylematem – co wybrać: telewizor czy projektor? Choć odpowiedź nie jest oczywista, możemy spróbować wypunktować wszystkie ZA i PRZECIW, by pomóc wszystkim niezdecydowanym…

Telewizor

Zalety telewizorów znamy wszyscy – świetna jakość obrazu, bardzo dobry kontrast i kolory – nawet w bardzo słoneczny dzień. Telewizory sprawdzą się u osób, którym ulubiony serial, film, czy program informacyjny towarzyszy przez kilka godzin dziennie.

Kolejnym argumentem będzie cena – dużo mniej zapłacimy za telewizor oferujący rozdzielczość 4K, niż za projektor o zbliżonych parametrach obrazu.

Zaletą jest bardzo prosty dostęp do wszystkich kanałów i programów. Niemal wszystkie dostępne na rynku telewizory posiadają też funkcję Smart TV – dzięki czemu mamy szybki dostęp do popularnych platform i internetowych wypożyczalni, a także różnych gier.

Podstawową – i najbardziej oczywistą - wadą telewizorów jest to, że nie możemy regulować przekątnej ekranu. Są ograniczenia wynikające z wagi i rozmiaru sprzętu. Raczej nie zabierzemy go na wakacje czy działkę i nie urządzimy wieczornego seansu w ogrodzie.

Telewizory są zazwyczaj stałym elementem aranżacji, np. salonu. Zmiana ich położenia zazwyczaj będzie wiązała się z przemeblowaniem całego pokoju.

Pamiętajmy też o kosztach – im większy sprzęt, tym więcej musimy za niego zapłacić.

Projektor

Zdecydowanie projektor będzie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią oglądać filmy i seriale na bardzo dużym ekranie. Telewizory dostępne w regularnej sprzedaży, nie zapewnią nam obrazu o takiej przekątnej. Podstawową zaletą projektorów jest przede wszystkim możliwość regulowania przekątnej obrazu. Już średniej klasy urządzenie może wyświetlić obraz w jakości FULL HD z odległości nawet kilkudziesięciu centymetrów!

Co ważne, projektor jest w zasięgu każdego z nas. Ceny nie są zaporowe - najtańsze możemy kupić już za kilkuset złotych. Nie jest to tylko rozwiązanie dla kinomaniaków – na dużym ekranie można oglądać też programy informacyjne, czy stacje muzyczne.

Jedną z zalet dzisiejszych projektorów jest ich wielkość. Dzięki postępowi technicznemu nie są to już duże i nieporęczne urządzenia. Dziś możemy zabrać ze sobą wszędzie i cieszyć się ich możliwościami np. na działce, czy w domu u przyjaciół. Już kilka lat temu producenci wyszli naprzeciw kinomaniakom – podróżnikom i zaoferowali projektory kieszonkowe! Są na tyle małe i lekkie, że zabranie ich ze sobą nie będzie kłopotliwe.

Dzięki znaczącemu postępowi technicznemu możemy też cieszyć się bardzo dobrą jakością obrazu. Najnowsze modele są też wyposażone w technologie, które gwarantują wysoki kontrast obrazu, bardzo dobre odwzorowanie kolorów i pozwalają na komfortowe oglądanie nawet w średnio zaciemnionych pomieszczeniach.

Tyle o zaletach. A jakie są wady projektorów? Tu użytkownicy są zgodni – niestety projektory nie należą do cichych urządzeń. Podczas pracy wydają z siebie charakterystyczny szum, na poziomie ok. 30 dB.

Kolejną wadą jest zdecydowanie krótsza żywotność sprzętu. Najsłabszym ogniwem w projektorach jest lampa, której żywotność szacuje się na ok. 4 tysiące godzin. Przy okazjonalnym korzystaniu z projektora nie powinno to sprawiać kłopotu. Jednak jeśli chcemy korzystać z projektora kilka godzin dziennie, szybko będziemy zmuszeni wymienić lampę. A to spory koszt. Dłuższą żywotność będą miały projektory z lampą LED, jednak tu jakość obrazu będzie gorsza.