Kwiaty i rośliny najlepsze na balkon

Balkon pełen roślin stanowi wizytówkę domu i sprawia, że spędzany na nim czas upływa przyjemniej. Umiejętnie zaaranżowany balkon może sprawić, że przez większą część roku będzie on przypominał prywatny, mały ogród. O sukcesie decydują przede wszystkim odpowiednie rośliny na balkonie, które z jednej strony będą łatwe w pielęgnacji, zaś z drugiej wzbudzą ogólny zachwyt.

Wybierając określone gatunki kwiatów, mamy dużą szansę na to, że rośliny będą rozrastały się szybko i kwitły przez cały sezon. W zamian wystarczy im zapewnić jedynie odpowiedniej jakości podłoże i podlewanie. Jeżeli dodamy do -tego także nawożenie – efekty wizualne mogą być wręcz spektakularne.

Poniżej prezentujemy przegląd wybranych propozycji roślin, które są bardzo popularne na polskich balkonach:

- Petunia kaskadowa, popularnie znana jako surfinia, to podstawa każdego kwiecistego balkonu. Występuje ona w wielu odmianach kolorystycznych, takich jak beżowy, biały, purpurowy czy fioletowy. Surfinie lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz żyzną ziemię. Konieczne jest też systematyczne nawożenie oraz podlewanie (latem nawet dwa razy dziennie). Jej delikatne kwiaty trudno znoszą silny wiatr i deszcz, zatem warto pomyśleć o zadaszeniu.

- Lobelia przylądkowa, to roślina o licznych i małych, błękitnych kwiatach. Odmiany o płożących pędach świetnie prezentują się w miejscach półcienistych, gdzie zapewnia się im stale wilgotną ziemię. Można przygotować dla nich miejsce w doniczce wiszącej lub skrzynce.

- Fuksja zachwyca bogactwem kolorów oraz obfitym kwieciem. Popularne są odmiany białe, różowe oraz fioletowo-różowe. Jako roślina wieloletnia najzimniejsze miesiące powinna spędzać w mieszkaniu. Doskonale czuje się w półcienistych stanowiskach, a jej najlepszą ekspozycję zapewniają wiszące doniczki.

Poza samymi kwiatami, wyjątkowy klimat tworzą na balkonie nieco pokaźniejsze rośliny, takie jak iglaki i krzewy liściaste. Miniaturowych rozmiarów sosna karłowata, świerk srebrzysty czy brzoza będą dobrze rosły w dużych, drewnianych doniczkach. Ustawiane dookoła balkonowej balustrady będą praktyczną osłoną przed kurzem i zgiełkiem ulic. Z czasem stworzą też przyjemny cień, tak potrzebny w letnie dni. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju rośliny poza regularnym nawożeniem i podlewaniem, potrzebują także przycinania oraz przesadzania do większych donic.