Zbiorniki na paliwo i olej napędowy
Zakup zbiornika na paliwo to doskonałe rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców i osób prowadzących działalność rolniczą. Przechowywanie paliwa wiąże się jednak z koniecznością przestrzegania wielu norm i przepisów. Jak wybrać więc zbiorniki na paliwo, które będą w pełni bezpieczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne?
Profesjonalne zbiorniki paliwa są dziś dostępnie nie tylko dla wielkich koncernów, ale i przedsiębiorców prowadzących niewielkie działalności. W końcu ze zbiorników takich korzysta się także w wielu branżach biznesowych oraz w gospodarstwach rolnych. Nie od dziś wiadomo, że w takich miejscach zużywa się ogromne ilości paliwa. Nieustanne jeżdżenie na stacje to w takim przypadku bardzo nieopłacalna sprawa. Po co więc to robić, skoro można zainwestować we własne zbiorniki paliwowe. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy — a to zarówno w biznesie, jak i rolnictwie, bardzo ważna rzecz. Jak wybrać odpowiednie zbiorniki na paliwo?
Przepisy dotyczące magazynowania paliwa
Zbiorniki na paliwo stanowią doskonałe rozwiązanie. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, musimy wiedzieć, że w polskim prawie obowiązuje kilka bardzo ważnych przepisów dotyczących magazynowania paliwa. Są istotne, ponieważ szczegółowo określają nie tylko sposób przechowywania, ale i wskazują, w jakich warunkach ma się to odbywać. Zbiornik nie może być przypadkowym zbiornikiem — musi ściśle odpowiadać wspomnianym normom.
Przepisy dotyczące magazynowania paliwa od roku 2010, kiedy to weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.) są dość stabilne. Od czasu do czasu pojawiają się przepisy uzupełniające, jednak nie są one na tyle wymagające, aby musieć nieustannie zmieniać metody przechowywania paliwa. Warto pamiętać, aby stosować się do wszelkich obowiązujących regulacji. W przeciwnym razie mogą grozić nam przykre konsekwencje, na przykład w postaci kary grzywny.
Gdzie i w jakich warunkach przechowywać paliwo?
Przechowywanie zbiorników na paliwo w odpowiednich warunkach jest niezwykle ważne zarówno ze względu na ogólne bezpieczeństwo, jak i dobro środowiska naturalnego. Jak więc robić to właściwie? Wiele zależy od tego, jakiej wielkości zbiornik posiadamy. Na rynku dostępne są one bowiem w kilkunastu pojemnościach. Wymogi są natomiast nieco inne w przypadku zbiorników mieszczących 2,5 tys. litrów, a inne przy takich, które pozwalają zmieścić do 5 tys. litrów lub więcej.
Biorąc pod uwagę najbardziej uniwersalne wymogi, do przechowywania paliwa wykorzystać możemy zbiornik dwupłaszczowy, który wyposażony jest zarówno w komorę wewnętrzną, jak i w specjalny zbiornik zewnętrzny. Co najważniejsze, musi być on certyfikowany i posiadać wszystkie wymagane atesty.
Bardzo istotne są także warunki przechowywania paliwa. One także są ściśle określone, więc wszelkie wymogi znajdziemy w odpowiednich przepisach. Zbiornik umieścić należy przede wszystkim na równym i płaskim podłożu w odległości przynajmniej 10 m od źródła wody. Ważne też, by zachować odstęp pomiędzy zbiornikiem a najbliższymi budynkami mieszkalnymi. W tym przypadku również jest to 10 m.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika na paliwo?
Zbiorniki na paliwo możemy zarówno kupić, jak i wypożyczyć, korzystając z usług BM Rent. W obu tych przypadkach naszym priorytetem jest wybór zbiornika jak najlepiej dopasowanego do naszych wymagań i potrzeb. W tym celu musimy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Przede wszystkim stawiajmy na zbiorniki wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Najważniejsze, aby miały one odpowiednie certyfikaty, gwarantujące jakość i bezpieczeństwo. Prócz tego, warto sprawdzić też, czy zbiornik wyposażony jest z miernik poziomu paliwa oraz czujniki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana