Zastosowanie wielokomorowych szamb betonowych
Brak możliwości podłączenia obiektu do sieci kanalizacyjnej sprawia, że konieczne staje się wybudowanie szamba o odpowiedniej pojemności. Sprawdzoną i ekonomiczną opcją jest montaż gotowego zbiornika betonowego, który może być dostarczony w wersji jedno- dwu- albo wielokomorowej, w zależności od sposobu zagospodarowywania ścieków i ich ilości. Szamba wielokomorowe są przydatne także w gospodarstwach rolnych oraz obiektach użytkowych.
Szamba betonowe i ich możliwości
Szamba betonowe to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na zagospodarowanie ścieków powstających w gospodarstwie domowym czy niewielkim przedsiębiorstwie znajdujących się w okolicy, w którym nie ma kanalizacji. Podłączenie do szczelnego zbiornika daje możliwość korzystania z usług firm asenizacyjnych, które odbierają nieczystości gdy szambo zostanie wypełnione i wybudowania ekoszamba z drenażem rozsączającym, o ile pozwalają na to warunki gruntowe oraz wielkość działki. Korzystanie z szamb betonowych oznacza wiele korzyści dla osób, które się na nie zdecydują. Zaliczają się do nich dobre parametry wytrzymałościowe i użytkowe, korzystna cena i szybki oraz nieskomplikowany montaż. Gotowy zbiornik o wybranej pojemności może być dostarczony na miejsce samochodem ciężarowym wyposażonym w dźwig typu HDS, sprawnie umieszczony w przygotowanym wcześniej wykopie, wypoziomowany, podłączony i zasypany. Cała operacja przebiega szybko, a trwałość betonowego szamba jest bardzo wysoka. Co więcej, zbiorniki tego typu można też wykorzystać w inny sposób, np. do zbierania i przechowywania deszczówki, a w gospodarstwach rolnych także do przechowywania nawozów płynnych
– wylicza specjalista z firmy Pablox, która zajmuje się produkcją i montażem szamb.
Szamba o konstrukcji betonowej są odporne na warunki zewnętrzne i w naszych realiach sprawdzają się wyjątkowo dobrze. Ich ściany są wykonane ze zbrojonego betonu wysokiej klasy, który zapewnia niską nasiąkliwość oraz wysoką wytrzymałość na obciążenie. Ściany zbiornika są dodatkowo zabezpieczane specjalnymi masami bitumicznymi o odpowiedniej grubości, co gwarantuje całkowitą szczelność zarówno przed skażeniem gruntu przez gromadzone nieczystości, jak i przed przesiąkaniem do wnętrza wód gruntowych, co podwyższałoby rachunki za wywóz nieczystości, a jednocześnie prowadziło do szybkiego uszkodzenia ścian. Dobra ochrona zbiornika sprawia, że jest on w pełni odporny na działanie mrozu.
Przeczytaj również: Planowanie przebiegu taktów betonowania
Wielką zaletą szamb betonowych jest też ich spora masa. Dzięki niej zbiorniki są stabilne i nie ulegną wypchnięciu przez napór gruntu czy gromadzenie się pod nimi wody. Nie ma też niebezpieczeństwa, że w efekcie niekontrolowanego osiadania dojdzie do uszkodzenia złącz doprowadzających ścieki czy zainstalowanego drenażu. Ze względu na swoją konstrukcję – zbiornik jest nakryty grubą i wytrzymałą płytą betonową, nie ma również problemu z obciążaniem gruntu znajdującego się ponad szambem. Po użyciu specjalnej płyty wzmacniającej o odpowiednio dobranej grubości zbiornik może być zakopany także pod wjazdem na posesję czy miejscami parkingowymi co oznacza oszczędność miejsca na działce oraz brak ograniczeń związanych z wykorzystaniem dostępnego terenu.
Przeczytaj również: Jak wygląda proces produkcji betonu?
Zastosowanie szamb wielokomorowych
Szamba betonowe są oferowane w wielu rodzajach różniących się pojemnością i budową. Produkowane są zarówno idealne jako szamba szczelne zbiorniki jednokomorowe, zbiorniki dwukomorowe sprawdzające się jako szamba ekologiczne, dające możliwość biologicznego oczyszczania ścieków, a także szamba betonowe wielokomorowe. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie istnieje konieczność gromadzenia dużych ilości ścieków. Szambo wielokomorowe przyda się w większych obiektach – pensjonatach, hotelach lub ośrodkach wypoczynkowych. Zbiorniki tego typu mogą być użyteczne przy obsłudze całych osiedli czy rozleglejszych skupisk budynków. Nadają się do montażu odprowadzenia ścieków bytowych w firmach, obiektach użyteczności publicznej i budynkach komercyjnych.
Przeczytaj również: Właściwości betonu towarowego
Szamba betonowe nadają się do gospodarstw rolnych, w których zachodzi potrzeba magazynowania większych ilości wody opadowej, która ma zostać użyta do nawadniana. Zbiorniki wielokomorowe dzięki swojej dużej pojemności poradzą sobie z gromadzeniem deszczówki z dachów o dużej powierzchni – hangarów do garażowania maszyn rolniczych, przechowalni płodów rolnych czy budynków przeznaczonych do hodowli zwierząt. Zbiorniki wielokomorowe sprawdzą się przy przechowywaniu gnojowicy albo gnojówki, a także magazynowania coraz powszechniej używanych RSM, czyli roztworu saletrzano-mocznikowego. Jest to tym prostsze, że posiadają one odpowiednie włazy i otwory umożliwiające założenie wymaganej wentylacji.
Zaletą szamb wielokomorowych jest możliwość tworzenia rozbudowanych instalacji i dopasowywania ich ściśle do potrzeb konkretnego obiektu. Szamba wielokomorowe powstają przez łączenie odpowiedniej ilości zbiorników i podłączania ich szeregowo tworząc zestaw o niemal dowolnej pojemności. Co ważne, wykonanie całego systemu i połączeń między modułami jest szybkie i proste, a włazy zapewniają kontrolę nad stopniem zapełnienia oraz dają możliwość przeprowadzania inspekcji instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana