Zasada działania pomp tłokowych do igłofiltrów

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak możliwe jest prowadzenie prac ziemnych, inżynieryjnych i budowlanych przy wysokim poziomie wód gruntowych? Jeśli tak, to musicie wiedzieć, że jedynym rozwiązaniem jest stosowanie instalacji igłofiltrowych. Jak są zbudowane i jak działają pompy tłokowe do igłofiltrów, dowiecie się po przeczytaniu artykułu.
Czym jest instalacja igłofiltrowa?
Zadaniem instalacji igłofiltrowych jest obniżenie wód gruntowych przy prowadzeniu prac ziemnych. Stosuje się je do odwadniania i osuszania wykopów budowlanych i inżynieryjnych. Zapewniają suche środowisko pracy, podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo oraz wydajność działań budowlano-inżynieryjnych. Instalacja składa się z igłofiltrów, czyli pojedynczych rur, najczęściej o średnicy od 40 do 50 mm i długości od 5 do 7 m. Igłofiltry wprowadza się pod powierzchnię, w zależności od charakteru gruntu, za pomocą wpłukiwania, wgłębiania lub metodą tradycyjnego wiercenia. Po wprowadzeniu igłofiltrów instalację układa się wzdłuż wykopów i łączy się z kolektorem ssącym, który zintegrowany jest z pompą podciśnieniową.
Jak działają pompy tłokowe do instalacji igłofiltrowej?
Pompy do igłofiltrów muszą zapewnić skuteczne osuszanie wykopów o dużej głębokości, dlatego też, jak wyjaśniają eksperci aktywnego w regionie lubuskim dostawcy sprzętu budowlanego Lapis z Zielonej Góry, powinny działać wydajnie i niezawodnie. Podciśnieniowe pompy tłokowe, bo tego rodzaju urządzenia najlepiej sprawdzają się w instalacjach igłofiltrowych, przystosowane są do ciągłego i równomiernie efektywnego działania. Charakteryzują się solidną konstrukcją, wyjątkowo wydajną pracą, która nie spada nawet przy podłączeniu dłuższych kolektorów ssących. Dzięki dźwiękoszczelnym obudowom pracują stosunkowo cicho i zasilane mogą być silnikami wysokoprężnymi lub elektrycznymi. Dobrym przykładem wydajnych pomp tłokowych są modele ZD 900 i PT. Mogą być przeznaczone dla zestawów liczących do 80 sztuk igłofiltrów elastycznych D32 lub składających się z ok. 40 igłofiltrów dwucalowych.
Popularne pompy ZD 900
Pompy ZD 900 charakteryzują się:
- wydajnością do 95m³/h wody lub powietrza, niezależnie od wysokości podnoszenia,
- wysokością podnoszenia 20 m,
- podciśnieniem do -9.6 m,
- możliwością stosowanie szybkozłączy klamrowych 108,133 lub 159.
Warto na koniec zaznaczyć, że podciśnieniowe pompy tłokowe mogą także służyć do pompowania wody czystej, a także do transportu lepkich płynów i cieczy o wysokim stężeniu. Dostęp do tego typu instalacji zapewniają specjalistyczne firmy zajmujące się wynajmem pomp oraz sprzedażą i wynajem igłofiltrów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rent-Lift Wynajem sprzętu Renata Szokalska
Podnośniki - koszowe
woj. łódzkie95-100 Zgierz, Ozorkowska 2
-
Draht-Und Material Vertrieb Dmv-Plus Sp. z o.o.
Posadzki przemysłowe
woj. małopolskie32-002 Kokotów 647b
-
Elevador Dariusz Jaworski
Automatyka przemysłowa
woj. świętokrzyskie26-110 Skarżysko-Kamienna, Zwycięzców 12
-
Wadras Spółka jawna Ryszard Potempa, Paweł Kozioł
Agregaty prądotwórcze
woj. małopolskie34-120 Andrychów, Beskidzka 7a