Zalety kotłów z automatycznym ruchomym rusztem w porównaniu z kotłem uniwersalnym

Nowoczesne ciepłownictwo oczekuje wydajnych kotłów grzewczych. Muszą one bowiem gwarantować jak największą sprawność cieplną oraz niezawodne funkcjonowanie. Jednym z wielu rozwiązań są kotły rusztowe, wśród których wyróżnia się kotły z rusztem stałym i ruchomym. Dowiedz się, jakie są zalety kotłów z automatycznym ruchomym rusztem w porównaniu z kotłami uniwersalnymi.
Czym są kotły z ruchomym rusztem?
Kotły z paleniskiem rusztowym to popularne kotły przeznaczone do spalania paliw stałych. Najczęściej wykorzystywane są w ciepłownictwie lokalnym jako źródła ciepła i przemysłowym do wytwarzania pary technologicznej. W tego typu kotłach spalanie opału przebiega na specjalnym ruszcie, przez który doprowadzane jest niezbędne do spalania powietrze. Kotły rusztowe mogą być wyposażone w ruszt stały lub ruszt ruchomy. Mechanizm ruchomego rusztu pozwala na płynne przesuwanie się opału przez całą długość paleniska. Specjalna konstrukcja rusztowin zapewnia równomierną dystrybucję powietrza pierwotnego, co gwarantuje optymalną pracę kotła.
Cechy kotłów z ruchomym rusztem
Kotły uniwersalne z rusztem stałym zbudowane są z rusztowin ze stalowych rur, które wbudowane są na stałe do przestrzeni wodnej kotła i chłodzone wodą. Wadą tego typu kotłów jest podatność na korozję oraz relatywnie niższa sprawność energetyczna. Natomiast konstrukcje z ruchomym rusztem wykorzystują żeliwne rusztowiny sztabkowe. W przypadku wyeksploatowania rusztu lub jego deformacji można go łatwo wymienić. Automatyczne kotły miałowe z ruchomym rusztem projektowane są zgodnie z potrzebami klientów przez specjalistyczne firmy. Jedną z nich jest producent kotłów grzewczych Kotły Koch z miejscowości Strzelce Wielkie, który oferuje kotły przemysłowe na biomasę, kotły retortowe na ekogroszek, piece uniwersalne i nadmuchowe.
Automatyka w kotłach z rusztem ruchomym
System automatycznego przesuwu rusztu ruchomego zapewnia optymalną pracę kotła grzewczego w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Automatyczne sterowanie kotłem uwzględnia nastawy temperatur według charakterystyki pogodowej i reaguje na zmienne środowiskowe, poprzez pomiary temperatury zewnętrznej, temperatury kotła, temperatury wody instalacyjnej na wyjściu z kotłowni, temperatury w kotle, a także temperatury spalin na wylocie z kotła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Yando s.c. Joanna Młynarska, Jan Młynarski
Energetyczne, grzejne urządzenia
woj. małopolskie31-752 Kraków, Mrozowa 29
-
Elektroinstal Zakład usługowy Marian Przybylski
Instalacje elektryczne - usługi
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Powstania Listopadowego 11
-
Centrum Serwisowe Techniki Grzewczej ZUH Renata Pospieszna
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. wielkopolskie61-251 Poznań, os. Orła Białego 77