Zalety i zasady montażu elewacji wentylowanej

Spis treści
- Najważniejsze zalety elewacji wentylowanej
- Montaż elewacji wentylowanych
- Jak dobrać elewację wentylowaną?
Coraz większą popularność w Polsce zyskuje montaż elewacji wentylowanych. Ten wyjątkowy typ fasad łączy w sobie atrakcyjny wygląd oraz wysoką funkcjonalność – jednym z jego podstawowych zadań jest zapobieganie pojawianiu się wilgoci w budynkach. Posiada jednak również szereg innych zalet, a w tym artykule przyjrzymy się najważniejszym z nich. Wskażemy również, czym wyróżnia się montaż takiej elewacji.
Najważniejsze zalety elewacji wentylowanej
Najważniejszym elementem elewacji wentylowanych są puste przestrzenie, które pozostawia się pomiędzy fasadą a ścianą. Są to tak zwane szczeliny wentylacyjne. Zapewniają one odpowiednią cyrkulację powietrza i chronią przed zawilgoceniem, które może prowadzić do powstawania pleśni oraz grzybów. Mają również inną, bardzo istotną zaletę – pomagają utrzymać wewnątrz budynku stałą temperaturę. W gorące dni zatrzymują w nim chłodne powietrze, gdy zaś na zewnątrz robi się zimniej, sprawiają, że ucieka z niego znacznie mniej ciepła. To sprawia, że montaż elewacji wentylowanych pozwala przeznaczyć mniej energii, a więc i mniej pieniędzy na ogrzewanie. Na tym jednak nie kończą się ich zalety – zapewniają również bardzo dobrą ochronę przed dobiegającym z zewnątrz hałasem. Istotny jest również wygodny i łatwy montaż.
Montaż elewacji wentylowanych
Elewacje wentylowane mocuje się na tak zwanym ruszcie, czyli specjalnej podkonstrukcji, wykonanej zazwyczaj z metalu (najczęściej stali lub aluminium), ewentualnie z drewna. Najpierw konieczne jest jednak zadbanie o wspomniane wcześniej szczeliny wentylacyjne, które wpłyną pozytywnie na termoizolację budynku i zapobiegną zawilgoceniu ścian. W tym celu korzysta się z konsol mocujących, mocowanych bezpośrednio do ściany. To do nich dopiero przytwierdzony zostanie ruszt, do niego zaś okładzina elewacyjna, wykonana z dowolnego materiału – najczęściej mamy do czynienia z drewnem, metalem, różnego rodzaju tworzywami sztucznymi lub ceramiką. Konsole mocujące, sprzedawane między innymi przez sklep internetowy ONROOF, wykonywane są z metalu.
Jak dobrać elewację wentylowaną?
Szeroki wybór materiałów, z których może być wykonana fasada wentylowana, pozwala z łatwością dopasować ją do każdego budynku. Warto zadbać o to, by była wytrzymała – pod tym względem doskonale sprawdzają się między innymi blacha oraz włókno-cement, ale również drewno i ceramika. Pod względem kolorystycznym najlepiej dobrać ją w taki sposób, by wszystkie elementy budynku doskonale do siebie pasowały: fasada, dach, okna, drzwi, a także balkony i balustrady. Jeśli celem jest na przykład styl klasyczny, można zdecydować się na drewno, ale również imitujące je tworzywa sztuczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Markx Sp. z o.o.
Prace ziemne, uzbrajanie terenu
woj. śląskie42-224 Częstochowa, Profesora Kazimierza Michałowskiego 30 lok. 16
-
Intergeo Przedsiębiorstwo usług geodezyjnych Michał Staszkiewicz
Geodezja, kartografia - usługi
woj. śląskie34-300 Żywiec, al. Legionów 21B lok. 3
-
Zakład Oznakowania Drogowego Zod-Mark
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja
woj. dolnośląskie50-430 Wrocław, Świstackiego 30
-
Valia Kancelaria Rzeczoznawcy Majątkowego Karolina Torbus
Rzeczoznawcy
woj. śląskie42-612 Tarnowskie Góry, Norweska 13