Z jakiego oprogramowania korzystają geolodzy?

Badania gruntu wykonywane są w celu ustalenia warunków gruntu, na których mają być posadowione obiekty mieszkalne lub inne budynki. Pozwalają one na sprawdzenie podłoża i określenia tego, jak grunt będzie zmieniał się pod wpływem czynników atmosferycznych, a także warunków z zewnątrz. Do interpretacji takich badań natomiast stosowane są specjalne oprogramowania geologiczne. Jakich programów używają geolodzy? Sprawdźmy.
Programy do interpretacji podstawowych badań gruntu
Klasyczne badania geotechniczne to m.in. wiercenia, które pozwalają na zbadanie układu warstw gruntu. Sondowania dynamiczne odczytujące stopień zagęszczenia terenu oraz sondowania statyczne, które zbierają precyzyjne dane na temat podłoża.
Przeczytaj również: Rola geologii inżynierskiej w planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych
Do interpretacji badań specjaliści z Geoprojekt Szczecin posługują się oprogramowaniem geologicznym Geostar wrocławskiej firmy Soft Projekt. Jest to pakiet programów dających możliwość sporządzenia przejrzystej dokumentacji i integracji wyników badań. Do sondowań statycznych stosowane jest także rozbudowane narzędzie Geomil CPTest, które klasyfikuje grunty i analizuje wyniki. Co więcej, narzędzie zintegrowane jest z GeoStar, w związku z czym umożliwia prezentację uzyskanych informacji w prosty i klarowny sposób.
Przeczytaj również: Kiedy potrzebna jest obsługa geotechniczna?
Warto wspomnieć o tym, że do analizy materiałów z badań gruntu używane jest również autorskie oprogramowanie firmy Geoprojekt PRESJOMETR 3.0. Z jego pomocą istnieje możliwość szybkiej interpretacji i sprawnego zaprezentowania wyników badań gruntu.
Przeczytaj również: Czym różni się sondowanie statyczne gruntu od sondowania dynamicznego?
Oprogramowania geologiczne do edycji i analizy wyników uziarnienia gruntu
Do eksportu danych z badań, do ich edycji graficznej i przedstawienia wyników w formie wykresu, służą programy autorskie. Z kolei do dwuwymiarowego, trójwymiarowego i komputerowego projektowania program AutoCAD.
Czasami konieczne okazuje się również wykonanie badań uziarnienia terenu, którego nie można ocenić z wykorzystaniem innych dostępnych metod. Takie kontrole przeprowadzane są po to, aby poznać średnią wielkość ziaren, a tym samym ustalić rodzaj badanego gruntu. Uzyskane wyniki analizowane są za pomocą programu Areometr, a ich interpretacja daje szansę na dobranie odpowiedniego projektu i zabudowy na konkretnej powierzchni.
Poza tym rzetelna i trafna analiza badań geotechnicznych i geologicznych umożliwia rozpoznanie tego, jak podłoże może zachowywać się na skutek zmiennych warunków pogodowych lub nadmiernej eksploatacji. W rezultacie zebrane informacje pozwalają na bezpieczne zaprojektowanie obiektów budowalnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geoxx Sp. z o. o. sp. k.
Geologia, geofizyka - usługi
woj. warmińsko-mazurskie11-041 Olsztyn, kard. Hozjusza 11
-
Stanisław Jargiło Zakład Usług Geodezyjnych
Geodezja, kartografia - usługi
woj. lubelskie20-080 Lublin, Radziwiłłowska 5
-
Damian Sprancel Usługi remontowo-budowlane
Budowlane usługi
woj. opolskie47-113 Staniszcze Wielkie, Jana Sobieskiego 4