Z jakich materiałów powstaje odzież trudnopalna?
Wykonywanie niektórych zawodów niesie za sobą ryzyko uszkodzenia ciała, które może być powodowane przez różne czynniki zewnętrzne. Wśród nich można wymienić m.in. iskry, ogień, gorące opary oraz wysoką temperaturę środowiska pracy. Są to czynniki, z którymi na co dzień obcują strażacy oraz spawacze, w związku z tym muszą się oni zaopatrzyć w wysokiej klasy ochronną odzież trudnopalną. Z jakich materiałów się ją produkuje?
Jakie cechy powinna spełniać odzież trudnopalna?
Ubrania trudnopalne powinny być wykonane zgodnie z normą PN - EN 340 i PN-EN 470-1. Ta pierwsza dokładnie określa wymagania z zakresu ergonomii odzieży, druga natomiast jasno precyzuje stopień ochrony, jaki omawiany typ ubrań powinien zapewniać. Odzież trudnopalna musi chronić pracownika przed drobnymi odpryskami stopionego metalu, krótkotrwałym kontaktem z ogniem oraz promieniowaniem UV.
Przeczytaj również: Jakie kurtki robocze nadają się do pracy zimą?
Ubrania ochronne powinny być też wygodne w użytkowaniu. Pracownik będzie nosił je przez co najmniej 8 godzin dziennie, a więc musi czuć się w nich komfortowo i mieć zapewnioną swobodę ruchów. Tkanina powinna być przyjemna dla skóry, oddychająca i trwała. Szeroki wybór odzieży trudnopalnej dla spawaczy i strażaków oferuje sklep z artykułami BHP DAWPOL. Na jego asortyment składają się m.in.
Przeczytaj również: Czym się różni odzież robocza od odzieży ochronnej?
bluzy trudnopalne,
kurtki trudnopalne,
kurtki typu sofshell,
spodnie trudnopalne (standardowe i ogrodniczki).
Jakie materiały wykorzystywane są do produkcji odzieży trudnopalnej?
Unikalne właściwości odzieży trudnopalnej uzyskuje się poprzez połączenie tkanin naturalnych z syntetycznymi. Te pierwsze mają za zadanie zapewnić pracownikowi wysoki komfort użytkowania odzieży, drugie zaś mają chronić go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo taki mix tkanin sprawia, że ubrania trudnopalne są trwałe, odporne na częste pranie i intensywne zużycie. Odzież dla strażaków i spawaczy poddawana jest impregnacji ogniochronnej. Ponadto wykazuje właściwości dielektryczne. Jakich materiałów używa się do jej produkcji? Są to:
skóry bydlęce,
laminowany poliester,
modakryl,
bawełna,
włókna węglowe,
aramid,
modaflame.
Typ oraz połączenie wymienionych wyżej materiałów dobiera się w zależności od konkretnego produktu. Dla przykładutrudnopalne spodnie mogą być wykonane ze 100% zaimpregnowanej bawełny, natomiast w składzie trudnopalnej kurtki znajdziemy bawełnę, modakryl, poliester i dodatek włókien węglowych. Wszystko zależy od producenta i klasy odzieży trudnopalnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana