Z czego składa się elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Spis treści
- Składniki systemu ogrzewania
- System sterowania i regulacji
- Materiały izolacyjne
- Zastosowania i korzyści
W Polsce coraz większą popularność zyskują systemy grzewcze oparte na energii elektrycznej. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe, które jest ukryte pod powierzchnią naszych podłóg i zapewnia komfortowy rozkład ciepła w całym pomieszczeniu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zasadzie działania tego rozwiązania, jego podstawowych elementach oraz zaletach jakie niesie ze sobą.
Składniki systemu ogrzewania
Elektryczne ogrzewanie podłogowe składa się z kilku elementów, które współgrają ze sobą, by zapewnić optymalne warunki termiczne we wnętrzach. Są to przede wszystkim kablowe maty grzejne, które stanowią serce całego systemu, odpowiadając za wytwarzanie ciepła. To właśnie one stanowią właściwe źródło ogrzewania i są rozkładane na powierzchni podłogi, jak również są dopasowane do jej kształtu i wielkości. Mają one za zadanie równomiernie rozprowadzać ciepło po całej powierzchni.
Przeczytaj również: Które źródła ogrzewania są najbardziej efektywne?
System sterowania i regulacji
Kolejnym istotnym elementem zestawu jest sterownik, który pozwala na programowanie pracy ogrzewania oraz monitorowanie jego parametrów. Dzięki niemu można kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu, ustalać harmonogramy oraz modyfikować ustawienia w zależności od potrzeb użytkowników. Niezbędne są także czujniki temperatury - to one przekazują informacje o panujących warunkach termicznych do sterownika oraz działają w sytuacjach awaryjnych, chroniąc system przed przegrzewaniem.
Materiały izolacyjne
Warto również wspomnieć o materiałach izolacyjnych, które mają kluczowe znaczenie dla osiągniecia optymalnej sprawności energetycznej przez elektryczne ogrzewanie podłogowe. Warstwa izolacyjna pod matami grzejnymi sprawia, że ciepło jest kierowane wyłącznie ku górze i nie ucieka przez konstrukcję budynku. Tym samym, minimalizuje skrócenie czasu nagrzewania oraz redukuje zużycie energii zachowane na podsufitkę lub wykończoną już posadzkę.
Zastosowania i korzyści
Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być wykorzystywane zarówno jako uzupełnienie konwencjonalnych systemów grzewczych, jak i główny sposób wprowadzania ciepła do wnętrza domu czy mieszkania. Jedną z wielu zalet tego rozwiązania jest brak widocznych elementów instalacji – nie zajmuje ono miejsca na ścianach i daje większą swobodę aranżacji wnętrz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
TopAc Jarosław Kucharski
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. zachodniopomorskie70-107 Szczecin, Milczańska 31D
-
Pożarek Systemy Zabezpieczenia Technicznego Grzegorz Lejwoda
Zabezpieczenia - przeciwpożarowe
woj. mazowieckie02-255 Warszawa, Krakowiaków 18A