Wypożyczenie podnośnika – obowiązki po stronie wypożyczalni i wypożyczającego

Spis treści
- Wypożyczenie podnośnika a zapisy w umowie
- Najczęstsze obowiązki wypożyczalni zwyżek
- Najczęstsze obowiązki najemcy zwyżki
- Dlaczego trzeba przestrzegać obowiązków wypożyczalni zwyżek i najemcy?
Wynajem podnośnika to bardzo wygodna opcja. Dzięki niemu nie trzeba kupować własnej maszyny, co w wielu przypadkach okazuje się zupełnie nieopłacalne. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję, sprawdź, jakie są podstawowe obowiązki najemcy i wypożyczalni.
Wypożyczenie podnośnika a zapisy w umowie
Wszystkie informacje o obowiązkach wypożyczalni i najemcy znajdują się w umowie, którą podpisuje się przed odbiorem maszyny. Mogą one różnić się w zależności od wybranej firmy, a także dokupionych usług dodatkowych czy indywidualnych ustaleń. Z tego powodu przed podpisaniem dokumentu warto dokładnie go przeczytać, by nie naruszyć warunków umowy w trakcie użytkowania sprzętu.
Najczęstsze obowiązki wypożyczalni zwyżek
Wśród podstawowych obowiązków wypożyczalni zwyżek można wyróżnić:
-
zapewnienie w pełni sprawnego sprzętu, który został sprawdzony przed wydaniem klientowi;
-
dostarczenie instrukcji obsługi i poinformowanie o zasadach bezpiecznego użytkowania maszyny;
-
przekazanie dokumentacji technicznej;
-
zapewnienie wsparcia technicznego – wymiana sprzętu na sprawny w razie awarii;
-
przeprowadzenie corocznego przeglądu – jeśli jego termin przypadnie na okres najmu, dopełnienie formalności leży po stronie wypożyczalni.
Większość firm gwarantuje też transport maszyny pod wskazany adres i jej odbiór pod koniec trwania umowy. Przedsiębiorstwa oferujące wynajem podnośników często biorą na siebie także zapewnienie ubezpieczenia od szkód mechanicznych czy zniszczenia sprzętu.
Najczęstsze obowiązki najemcy zwyżki
Najemca zwyżki musi natomiast liczyć się z takimi obowiązkami jak:
-
bezpieczne użytkowanie sprzętu – zgodnie z obowiązującym prawem i instrukcjami. Dla przykładu, podnośnika nie może prowadzić osoba, która nie ma odpowiednich uprawnień UDT;
-
sprawdzenie stanu technicznego przed podpisaniem protokołu odbioru – jeśli wykryjesz usterki, możesz od razu je zgłosić. Wypożyczalnia powinna wówczas dostarczyć Ci sprawny sprzęt;
-
zwrócenie maszyny w ustalonym terminie – zgodnie z warunkami zawartymi w umowie;
-
niezwłoczne zgłaszanie wszelkich awarii, bez podejmowania samodzielnych prób naprawy (chyba że wypożyczalnia wyraziła na to zgodę);
-
dbanie o maszynę – m.in. przechowywanie i użytkowanie w odpowiednich warunkach czy codzienne sprawdzanie stanu technicznego przed rozpoczęciem pracy.
- Oprócz tego użytkownik musi przestrzegać wszystkich zapisów zawartych w umowie. Dla przykładu, wiele firm zabrania korzystania z podnośnika przez osoby trzecie – np. pracowników przedsiębiorstwa, które nie występuje w roli najemcy – tłumaczy specjalista z wypożyczalni podnośników koszowych Gizo.
Dlaczego trzeba przestrzegać obowiązków wypożyczalni zwyżek i najemcy?
Jeśli najemca lub wypożyczalnia podnośników koszowych nie przestrzegają warunków zapisanych w umowie, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Tego typu sprawy można skierować do sądu, ubiegając się o wysokie odszkodowanie. Postępowania, o ile nie zakończą się ugodą, mogą ciągnąć się latami i pochłaniać czas i pieniądze. Dlatego warto dokładnie przeczytać nie tylko umowę najmu, lecz także opinie o danej wypożyczalni – by upewnić się, że jest ona rzetelna i przestrzega swoich obowiązków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wimns Montaż naprawa i konserwacja urządzeń Włodzimierz Seliwiak
Maszyny - regeneracja
woj. mazowieckie09-402 Płock, Kostrogaj 14A
-
Elkaz s.c. Powszechna agencja handlowa
Elektronarzędzia
woj. wielkopolskie61-601 Poznań, Naramowicka 236
-
El-Dźwig Warszawa Krzysztof Maciak
Dźwigi, dźwigowe urządzenia
woj. mazowieckie03-028 Warszawa, Czołowa 40U