Wykorzystanie dźwigów przy budowie hal
Oczywiście będziemy tutaj mówili o współczesnych halach, czyli nowoczesnych konstrukcjach montowanych z prefabrykatów stalowych. Tego typu obiekty budowane są bardzo szybko i często już oddaje się je do użytku po zaledwie trzech miesiącach od momentu rozpoczęcia prac montażowych. Jasne jest, że tak szybkie tempo można uzyskać przede wszystkim dzięki stosowaniu prefabrykatów o dużych gabarytach i należytej organizacji robót, lecz niebagatelną rolę odgrywają w tym wszystkim także dźwigi.
Jak buduje się halę stalową?
Pominiemy tutaj oczywiście opis wszystkich kwestii formalnych, które przed rozpoczęciem budowy hali należy spełnić, bo interesuje nas w tym momencie sam proces wznoszenia konstrukcji, a przede wszystkim wykorzystanie przy tym dźwigów. Budowę taką oczywiście rozpoczyna się od wykonania odpowiednich fundamentów i tutaj operują przede wszystkim koparki, ładowarki i betoniarki, lecz i w tym momencie może przydać się pomoc lekkiego dźwigu np. do przenoszenia i rozmieszczania pewnych elementów systemowego deskowania. W pierwszoplanowej roli dźwigi występują na następnym etapie budowy, a więc przy montowaniu całej konstrukcji. Jak już wiemy elementy konstrukcyjne tworzące szkielet hali to przygotowane wcześniej zgodnie z dokumentacją projektową prefabrykaty stalowe i dostarczane później na plac budowy. Do tego dochodzą wielkie arkusze blachy i płyt kompozytowych tworzących poszycie dachu i ściany hali, a także okna i elementy bram oraz drzwi. Jak przekonują nas specjaliści z firmy Usługi Dźwigowe Piotr Rybacki z Wólki Majdańskiej, bez pomocy dźwigów nie da się zbudować hali.
Przeczytaj również: Kiedy warto rozważyć wynajem dźwigu samojezdnego?
Dźwig jako podstawowe narzędzie do montowania konstrukcji hali
Trudno się ze specjalistami wymienionej firmy nie zgodzić, jako że oni sami mają olbrzymie doświadczenie w zakresie montażu konstrukcji metalowych wszelkiego rodzaju oraz w instalacji reklam wielkoformatowych czy billboardów, a więc wiedzą, o czym mówią.
Przeczytaj również: Dźwigi wieżowe a dźwigi samojezdne: porównanie możliwości i zastosowań
Elementy hal stalowych, o których wspominaliśmy wcześniej, ważą niemało, ich długości często są bardzo duże i są one montowane na kilkunastometrowych nieraz wysokościach. Z całą pewnością nie są to przedmioty, aż tak ciężkie by do ich przemieszczania i unoszenia angażować jakieś ciężkie samochodowe żurawie samojezdne, niemniej sama siła ludzka tutaj nie wystarczy. Unoszenie takich elementów na odpowiednie wysokości oraz precyzyjne ustawienie w pozycji umożliwiającej ich montaż wymaga zastosowania co najmniej jakiegoś lekkiego dźwigu. Nie należy zapominać też o wygodzie i bezpieczeństwie montażystów. Tutaj niezwykle przydatne bywają podnośniki koszowe.
Przeczytaj również: Do czego może przydać się dźwig podczas budowy hal i magazynów?
Mówiliśmy wcześniej, że hale stalowe buduje się stosunkowo szybko. Jak można wnosić z naszego artykułu, możliwe jest to wyłącznie dzięki stosowaniu na placu budowy odpowiednio dobranego sprzętu dźwigowego i przy zaangażowaniu doświadczonych operatorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana