Wyburzanie komina metodą saperską. Etapy postępowania

Wyburzenie kominów metodą saperską jest skuteczne, bezpieczne i dość spektakularne. Na czym polega ta metoda? Jaki jest przebieg całej procedury? Dlaczego warto skorzystać z pomocy saperów? Dowiedz się więcej.
Przygotowanie do wyburzenia
Każdą profesjonalną realizację poprzedza szczegółowa wizja lokalna, w której trakcie specjaliści sprawdzają konstrukcję komina oraz otaczający go teren, m.in. z przebieg instalacji podziemnych i naziemnych. Jeśli dojdą do wniosku, że da się go położyć, przystępują do dalszych prac. Bardzo istotne jest odpowiednie rozplanowanie ładunków wybuchowych, których zadaniem będzie kontrolowane i bezpieczne naruszenie stabilności obiektu. Do wyburzenia jednego komina wykorzystuje się zazwyczaj kilka kilogramów dynamitu. Jeśli to możliwe, z obiektu należy także usunąć wszystkie niepotrzebne elementy, np. metalowe obręcze. O przeprowadzanych pracach należy także poinformować właścicieli sąsiednich działek. Następnie w kominie nawiercone zostaną otwory strzałowe, w których później umieszczone zostaną ładunki.
Moment detonacji
Przed detonacją należy odpowiednie zabezpieczyć teren. Specjaliści z firmy saperskiej DIKAR wyjaśniają, że w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa najczęściej stosuje się m.in. osłony przeciwodłamkowe i rowy przeciwsejsmiczne. Trzeba również upewnić się, że w momencie wybuchu w strefie zagrożenia nie będzie osób nieuprawnionych. Z tego powodu wokół terenu działań rozstawia się zazwyczaj specjalne posterunki ochronne. Wszystkie rozmieszczone ładunki łączy się ostatecznie w sieć wybuchową, która składa się z odpowiednio przygotowanych zapalników. Wybuch inicjuje się za pomocą detonatora. Po wyburzeniu do wykonania zostają jeszcze prace porządkowe. Wszystkie czynności zazwyczaj udaje się wykonać w przeciągu jednego dnia.
Dlaczego metoda saperska?
Wyburzanie kominów metodą saperską jest o wiele tańsze i szybsze niż wykonanie tej samej pracy metodą alpinistyczną lub przy pomocy specjalnych koparek. Wbrew pozorom jest to także metoda bardzo bezpieczna. Znacznie większe ryzyko wypadku występuje w trakcie prac ręcznych. Co więcej, profesjonalni saperzy mogą działać nawet w trudnym podmokłym terenie i potrafią tak dobrać ilość oraz rozmieszczenie ładunków, że detonacja nie stanowi zagrożenia ani dla ludzi, ani dla okolicznych zabudowań. Wyburzanie metodą saperską jest zatem opcją, którą każdy inwestor powinien wziąć pod uwagę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Marecki Transport ciężarowy Marek Majorczyk
Budowlane usługi - fundamenty, wykopy
woj. wielkopolskie62-080 Tarnowo Podgórne, Nowa 42
-
Andrzej Marszałek Firma Ogólnobudowlana
Domy drewniane
woj. zachodniopomorskie76-100 Warszkowo, Szkolna 24