Właściwości betonu towarowego

Spis treści
Beton to jeden z kluczowych materiałów w branży budowlanej – to właśnie z niego wykonuje się fundamenty, stropy, schody, filary oraz całą masę innych elementów konstrukcyjnych. Jednak „beton” to termin dość obszerny, obejmujący swoim znaczeniem całą masę produktów, różniących się między sobą pod względem składu, metody produkcji, zastosowania oraz – oczywiście – właściwości. Jednym z rodzajów betonu jest tzw. beton towarowy. Co go wyróżnia?
Beton towarowy – co to takiego?
Terminu „beton towarowy” używa się w kontekście każdego betonu, który produkowany jest w sposób zautomatyzowany w węzłach betoniarskich, a na plac budowy dostarczany przez specjalistyczne wozy nazywane betonowozami, lub – bardziej potocznie – gruszkami. Beton taki ma formę półpłynnej, jednolitej masy, która jest gotowa do wlania jej w szalunek.
Przeczytaj również: Zastosowanie wielokomorowych szamb betonowych
Beton towarowy a zwykły
Właśnie ta metoda produkcji odróżnia beton towarowy od zwykłego betonu, który ekipy budowlane przygotowują samodzielnie na placu budowy poprzez zmieszane cementu, kruszywa i wody w betoniarce.
Przeczytaj również: Jak wygląda proces produkcji betonu?
Każda porcja betonu towarowego przygotowywana jest na indywidualne zamówienie klienta z zachowaniem bardzo precyzyjnie dobranych proporcji poszczególnych składników – mówi przedstawiciel firmy PSB – Dzięki temu możemy mieć pewność, że zakupiony towar w pełni odpowiada naszym potrzebom i tworzy jednolitą masę. Proces produkcji według jednej receptury można powtarzać dowolną ilość razy i za każdym razem uzyskać materiał o dokładnie tej samej jakości. W przypadku betonu zwykłego, który przygotowywany jest ręcznie nie ma mowy o tak wysokiej jakości – proporcje są odmierzane z dużo mniejszą precyzją, na oko. Poza tym w produkcji betonu towarowego używa się składników dużo wyższej jakości, niż te dostępne na typowym placu budowy – dotyczy to przede wszystkim piasku i innych kruszyw.
Kolejną istotną różnicą między betonem towarowym a zwykłym jest fakt, że ten drugi przygotowywany jest w dużo mniejszych ilościach. Dlatego nie powinno się go stosować do wykonywaniu fundamentów – masa betonowa wypełniająca szalunek musi bowiem wysychać równomiernie, by zachować pożądaną spoistość, wytrzymałość i jakość.
Przeczytaj również: Planowanie przebiegu taktów betonowania
Rodzaje betonu towarowego
Beton towarowy może występować w różnych odmianach, w zależności od swego składu i przeznaczenia. Wyróżnia się między innymi beton:
- C8/10 – przeznaczony do zmiennych obciążeń.
- C12/15 lub C16/20 – używany do budowy elementów konstrukcyjnych, wykazuje się bardzo wysoką wytrzymałością.
- C20/25 – wykorzystuje się go zazwyczaj do budowy elementów o dużych rozpiętościach, narażonych na duże obciążenia.
- Posadzkowy – czyli tzw., szlichta, to mieszanka najniższej klasy, która nadaje się jedynie do powierzchni przenoszących niewielkie obciążenia użytkowe, czyli podłogi na gruncie oraz posadzki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Nowy Dach FHU Roman Mejer
Dachy - materiały, pokrycia dachowe
woj. pomorskie83-404 Nowa Karczma, Gdańska 4