W jakich sposób przeprowadza się rozbiórkę budynków?
Budowa nowego obiektu na danym terenie może wymagać usunięcia z obszaru budynku, który uniemożliwia lub utrudnia wykonywanie zaplanowanych, związanych z budową prac. W tym celu konieczne jest podjęcie współpracy z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się rozbiórkami budynków i przygotowaniem terenu pod budowę. Jak krok po kroku przeprowadza się rozbiórkę budynku? Czy wyburzenie i rozbiórka to to samo? Na te pytania odpowiemy w artykule.
Czy wyburzenie i rozbiórka oznaczają to samo?
Wyburzenie polega na całkowitym zniszczeniu danego obiektu. Wyburzenie budynku to jedyna opcja likwidacji budynków wykonanych np. z żelbetonu czy z betonu. Warto pamiętać, że materiały budowlane z wyburzenia są praktycznie bezwartościowe i nie mogą być ponownie wykorzystane. Wyburzenie to szybki sposób na likwidację budynku i przygotowanie terenu działki pod kolejną inwestycję. W trakcie robót wyburzeniowych, firmy specjalizujące się w wyburzeniach i rozbiórkach, takie jak np. BUDOKLAM, stosują odpowiednie narzędzia oraz maszyny wyburzeniowe, takie jak: koparki i koparko-ładowarki, żurawie z kulami, dźwigi i nożyce hydrauliczne.
Przeczytaj również: Jak zorganizować rozbiórkę budynku?
Rozbiórka budynku trwa nieco dłużej niż wyburzenie i polega na stopniowym rozłożeniu elementów konstrukcyjnych obiektu na części. Dzięki temu, większość elementów konstrukcyjnych zostaje w stanie niemal nienaruszonym, dlatego też materiały z rozbiórki można jeszcze wykorzystać.
Przeczytaj również: Z jakich elementów składa się instalacja paneli fotowoltaicznych?
Jakie czynności obejmuje rozbiórka budynku?
Pozwolenie na rozbiórkę nie jest wymagane wówczas, gdy obiekt budowlany nie jest wpisany do rejestru zabytków. Planowane prace rozbiórkowe budynku, należy jednak zgłosić odpowiednim organom. Po dopełnieniu wymaganych formalności, firma wyburzeniowa może przystąpić do rozbiórki, która składa się z następujących etapów:
Przeczytaj również: Prace rozbiórkowe: poznaj efektywne metody i narzędzia
wydzielenie, ogrodzenie i zabezpieczenie terenu,
odłączenie od zasilania urządzeń i instalacji,
oznakowanie obszarów i stref niebezpiecznych (tablice informacyjne),
wyjęcie z otworów drzwi, bramy oraz okien,
rozbiórka elementów pokrycia dachowego,
rozbiórka ścian działowych oraz nośnych,
rozbiórka ścian piwnicznych (dotyczy obiektów podpiwniczonych),
zasypywanie piwnicy (dotyczy budynków podpiwniczonych),
wywóz materiałów budowlanych odzyskanych w trakcie rozbiórki,
oczyszczenie, wyrównanie i utwardzenie terenu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana