W jakich budynkach użyteczności publicznej konieczne są platformy dla osób niepełnosprawnych?
Aby zapewnić osobom niepełnosprawnym równe szanse w codziennym życiu, należy wprowadzić szereg działań, wśród których jest ta prozaiczna – zadbanie o wygodny dostęp do obiektów użyteczności publicznej. Likwidowanie tego typu barier architektonicznych to podstawa, dzięki której osoby z niepełnosprawnością mogą żyć bardziej samodzielnie. Jedną z możliwości usunięcia tychże barier są windy dla osób poruszających się na wózkach. W jakich budynkach są konieczne?
Gdzie powinny znajdować się platformy dla osób niepełnosprawnych?
Budynek użyteczności publicznej zwykle kojarzy się z instytucją państwową, administracją czy urzędem. Tymczasem pojęcie to jest dużo szersze. Za budynki administracji publicznej uznaje się dużo więcej obiektów. Należą do nich między innymi budynki:
administracji publicznej,
wymiaru sprawiedliwości,
związane z kulturą (muzea, kina, teatry),
kultu religijnego,
związane z oświatą i szkolnictwem,
opieki zdrowotnej, społecznej i socjalnej,
w których odbywa się handel,
gastronomiczne,
związane z turystyką i sportem.
W każdym z tych miejsc osoby niepełnosprawne powinny mieć możliwość swobodnego poruszania się na wózku, np. dzięki odpowiednim platformom. To spowoduje, że będą mogły samodzielnie załatwić sprawy urzędowe, a także uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym. Jest to jeden z głównych czynników, który pozwala uniknąć wykluczenia osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Jak powinny być dostosowane budynki użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych?
Główną barierą, uniemożliwiającą swobodne poruszanie się na wózku są schody. Likwidacja tej bariery obejmuje umieszczenie w budynku i przed nim platform dla niepełnosprawnych pełniących funkcję wind. Wyróżnia się dwie główne kategorie:
platformy pionowe (podnośniki pionowe), które przypominają wyglądem klasyczną windę, są jednak jej mniejszą i tańszą wersją,
platformy schodowe – są mniejsze i dzięki nim można dostać się na wyższe kondygnacje w obiektach publicznych.
Jeśli chcesz zamontować w swoim budynku taki podnośnik, zwróć się do firmy, która jest wyspecjalizowana w tego typu inwestycjach. Jedną z nich jest na przykład firma NAM-LIFT, która wykonuje platformy dla osób niepełnosprawnych.
Rozwiązania w postaci takich podnośników są nieinwazyjne i nie zaburzają w żaden sposób konstrukcji obiektu. Można je zatem montować także przy obiektach zabytkowych! Windy dla niepełnosprawnych dają im poczucie niezależności i swobody, ponieważ po prostu pozwalają dostać się tam, gdzie w pełni sprawne osoby wchodzą bez żadnego problemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana