W jaki sposób można sterować oświetleniem w domu?

Spis treści
- Jakie są metody sterowania inteligentnym oświetleniem w domu?
- Na czym polega przewodowe sterowanie światłem?
- Na czym polega zdalne sterowanie światłem?
Systemy inteligentnych domów zyskują w naszym kraju na coraz większej popularności, gdyż zapewniają niezwykłą wygodę dla ich użytkowników. Pozwalają dopasowywać ustawienia różnych instalacji, w tym także tych oświetleniowych do aktualnych potrzeb domowników. W tym artykule skupiamy się więc na tym, jak można sterować oświetleniem w domu za pomocą systemów Smart Home.
Jakie są metody sterowania inteligentnym oświetleniem w domu?
Inteligentne instalacje oświetleniowe to nie tylko możliwość włączania i wyłączania światła w różnych pomieszczeniach czy strefach domu za pomocą jednego przycisku. Dodatkowo pozwalają one także tworzyć plan oświetlenia, określany scenami. Dzięki temu można zaplanować na przykład to, o której i jakie światło ma się włączać, a także czy w takiej sytuacji mają zadziałać także inne instalacje domowe, takie jak rolety zewnętrzne, system nagłośnienia czy ogrzewania. Obsługa światła w domu za pomocą inteligentnych instalacji oświetleniowych może odbywać się natomiast na dwa sposoby. Pierwszy z nich to przewodowe sterowanie światłem, natomiast drugi to sterowanie zdalne.
Przeczytaj również: Metody montażu konstrukcji stalowych
Na czym polega przewodowe sterowanie światłem?
Przewodowe sterowanie oświetleniem, które w Białymstoku i okolicach wykonać może między innymi firma Inspiracje Światłem, opiera się na zastosowaniu specjalnych przewodów lub urządzeń. Realizowane jest za pomocą panelu kontrolnego umieszczanego na ścianie, który odpowiada za sterowanie wszystkimi instalacjami systemu Smart Home lub pojedynczych sterowników umieszczonych w danym pomieszczeniu.
Przeczytaj również: Gdzie z reguły tworzą się wycieki wody?
Na czym polega zdalne sterowanie światłem?
Zdalne sterowanie światłem, które może być także realizowane w połączeniu ze sterowaniem przewodowym, opiera się natomiast na zastosowaniu technologii bezprzewodowych. Najczęściej bazują one na falach radiowych, sieci Wi-Fi czy GSM, a także podczerwieni oraz Bluetooth. Ustawienia związane z działaniem instalacji oświetleniowej zadawane są natomiast za pomocą aplikacji przeznaczonych na urządzenia mobilne lub pilotów. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że w większości przypadków system sterowania oświetleniem jest połączony z siecią internetową. Dzięki temu możliwe jest sterowanie światłem nie tylko podczas przebywania w domu, ale także, podczas gdy znajdujemy się poza nim.
Przeczytaj również: Jak pozbyć się nieestetycznych zacieków na elewacji?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
House Concept Andrzej Bartosiewicz
Budowlane usługi - remonty, renowacje
woj. dolnośląskie59-970 Bierna 64 lok. 3