Sterowanie bramą wjazdową. Jak działają systemy automatyczne?

Ręcznie otwierane bramy wjazdowe powoli odchodzą w zapomnienie. Częściej wybieraną alternatywą, szczególnie w przypadku nowoczesnych domów, są bramy automatyczne. Jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z prestiżem i luksusem, a teraz dostępne są praktycznie dla każdego. Systemy automatyczne te są niedrogie, łatwe w obsłudze i niosą za sobą szereg korzyści. W jaki sposób działają i jak się nimi steruje?
Jak działają automatyczne bramy wjazdowe?
Wśród bram automatycznych wyróżniamy dwa rodzaje – przesuwane i skrzydłowe. Te pierwsze składają się z jednego skrzydła i wyposażone są w rolki, dzięki czemu w momencie otwarcia przesuwają się na bok. Z kolei bramy skrzydłowe rozchylają się, podobnie, jak bramy otwierane manualnie. Takie rozwiązanie stosuje się na większych posesjach, ponieważ wymaga to więcej przestrzeni.
Najważniejszym element bram automatycznych jest napęd, który dobiera się do wielkości, wagi, a także częstotliwości używania bramy. W przypadku systemów dwuskrzydłowych każde skrzydło musi być wyposażone w osobny siłownik. Ważną częścią jest także fotokomórka, która rejestruje sygnały nadawane z odbiornika i nadajnika. W momencie, gdy kierowca klika przycisk odpowiedzialny za otwarcie bramy, nadajnik wysyła niewidoczny sygnał do odbiornika. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cały ten proces odbywa się w przeciągu kilku sekund.
Jak sterować automatyczną bramą?
Do sterowania bramą wjazdową niezbędny jest niewielki pilot. Wysyła on sygnał radiowy do odbiornika znajdującego się w centrali sterującej siłownikiem. Aby otworzyć bramę, wystarczy kliknąć jeden przycisk, natomiast zamknięcie nastąpi samoczynnie po określonym czasie. Pilot działa w zasięgu do ok. 200 metrów. Innowacyjnym rozwiązaniem jest podłączenie bramy do systemu inteligentnego domu. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest m.in. w automatyce do bram Nice. Dzięki temu kierowca nie musi pamiętać o pilocie, ponieważ może otwierać i zamykać bramę za pomocą smartfona. To jeszcze bardziej zwiększa komfort użytkowania. W tym przypadku zasięg jest nieograniczony, dzięki czemu domownicy mogą sterować bramą wjazdową będąc w pracy, czy nawet na wakacjach za granicą.
Dlaczego warto zdecydować się na automatyczną bramę?
Głównym powodem, dla którego automatyczne bramy są coraz częściej widziane na posesjach, jest wygoda. Ekspert z firmy Bramex mówi:
Kierowca nie musi wysiadać z samochodu, co jest szczególnie przydatne, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki pogodowe takie jak deszcz, grad, czy silny wiatr. W przypadku bram sterowanych za pomocą systemu inteligentnego domu możemy otwierać bramę w dowolnym momencie np. gdy jeden z domowników zapomni kluczy lub gdy pojawia się kurier z paczką, a nikogo nie ma w domu.
Automatyczne bramy to także zwiększenie bezpieczeństwa. Bramy bez zamka lub kłódki są większą przeszkodą dla włamywaczy. Co więcej, z tego rozwiązania chętnie korzystają rodzice małych dzieci, którzy nie muszą się martwić, że ich pociecha wyjdzie na ulicę bez ich wiedzy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe
woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Cat Mazury Marta Kruczyńska
Budowlane usługi - fundamenty, wykopy
woj. warmińsko-mazurskie12-230 Biała Piska, Cicha 19
-
Mega-Pol Daniel Podsiedlik
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie
woj. śląskie42-256 Turów, Długa 27B