Rozdzielnice jako ważny element sieci elektrycznych

Prawidłowo zaprojektowana sieć elektryczna pozwala na dobre funkcjonowanie każdego budynku, niezależnie od tego, czy jest to dom mieszkalny, czy obiekt użyteczności publicznej. Zasadniczą rolę w systemie tego typu powinna odgrywać rozdzielnica. Czym jest to urządzenie i czemu jest takie ważne?
Czym są rozdzielnice elektryczne?
Rozdzielnice (lub rozdzielnie) to urządzenia mające za zadanie połączyć różne podzespoły i obwody elektryczne. W ten sposób energia elektryczna zostaje rozdysponowana i przesłana do sprzętów wykorzystywanych w całym budynku. Najlepszym przykładem powszechnie stosowanej rozdzielni jest podłużna listwa, do której zazwyczaj podłącza się komputery, drukarki czy laptopy. Modele wykorzystywane do budowy sieci elektrycznej mają zazwyczaj kształt tablicy bądź skrzynki. Jeżeli cały system w budynku jest rozbudowany, to rozdzielnica przypomina dużą szafę. Wykorzystuje się je głównie w sieciach elektrycznych o wysokim napięciu.
Zadania rozdzielni elektrycznych
Żadna sieć elektryczna nie może poprawnie funkcjonować bez rozdzielni. Do najważniejszych zadań nalezą oczywiście rozdzielanie i przesyłanie energii. Rozdzielnice stanowią tak naprawdę serce systemu. Odpowiadają za bezpieczeństwo, ponieważ dostarczają prąd o odpowiednich parametrach, dzięki czemu chronią użytkowników przed porażeniem prądem, które może prowadzić nawet do śmierci. Wbudowane sterowniki służą również do regulowania parametrów energii elektrycznej, co zapobiega powstawaniu zwarć i pożarów. Eksperci z firmy PERANEK specjalizującej się w tworzeniu sieci elektrycznych podkreślają, że montaż rozdzielni jest niezbędny:
Brak rozdzielni może prowadzić do zaburzenia w funkcjonowaniu całego systemu. Regulacja napięcia jest bardzo ważna, ponieważ chroni wszystkie sprzęty przed zwarciami. Dlatego rozdzielnie instaluje się praktycznie w każdym budynku. Jest to podstawowy zabezpieczający element sieci elektrycznej, którego nie można pominąć.
Obecnie rozdzielnie mogą być stacjonarne i ruchome. Drugi z wymienionych sprzętów wykorzystywany jest na budowach czy imprezach plenerowych, na przykład koncertach, które również potrzebują stałego dostępu do prądu. Oczywiście sprzęty stosowane na wolnym powietrzu muszą mieć specjalną obudowę.
W domach mieszkalnych, czyli instalacjach o stosunkowo małym natężeniu (około 150 amperów), najczęściej używa się małe modele o tablicowe. Skrzynkowe rodzaje idealnie sprawdzają się w systemach o większym natężeniu do kilkuset amperów. Szafowe warianty to element instalacji elektrycznych, w których panuje natężenie osiągające nawet kilka tysięcy amperów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ozetherm sp. z o.o.
Instalacje sanitarno-grzewcze - usługi
woj. podlaskie15-771 Białystok, Marczukowska 2B lok. 100
-
Hydroblokada Grzegorz Strzępek
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. opolskie45-940 Opole, Piwonii 4
-
Instalatorstwo sanitarne i co Technika Grzewcza i Sanitarna
Instalacje hydrauliczne - usługi
woj. mazowieckie05-506 Lesznowola, Słoneczna 242