Rola piasku w branży budowlanej

Piasek stanowiący luźną skałę osadową stanowi niezbędny element przy inwestycjach o rozmaitym poziomie zaawansowania. Owo kruszywo dzięki swym parametrom daleko jednak wykracza poza materiał pomocniczy stosowany przy budowie dróg i innych elementów infrastruktury. Piasek służy bowiem również do produkcji wielu wyrobów, w tym betonów towarowych bądź prefabrykatów, w dużym stopniu wpływając na późniejszą jakość konstrukcji. Używany na szeroką skalę występuje w wielu postaciach, dzięki czemu łatwiej możemy go dopasować do konkretnych celów.
Strategiczne znaczenie piasku
Piasek towarzyszy pracom budowlanym od wieków i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja uległa zmianie. Niezwiązane spoiwem ziarna mineralne mają wręcz strategiczne znaczenie dla gospodarki, zatem niesłabnący popyt na tego rodzaju materiał jest tak oczywisty, jak obowiązek płacenia podatków. Naturalne kruszywo z kwarcem jako głównym elementem składowym wyróżnia się zróżnicowaną frakcją granulometryczną, przez co zakres jego wykorzystania jest naprawdę ogromny. Wydobywa się je metodą odkrywkową ze złóż mokrych bądź suchych, co wymusza stosowanie odmiennego osprzętu. Bez względu jednak na sposób wydobycia, piasek wymaga późniejszego oczyszczenia z materiałów organicznych. Krótko mówiąc, jeśli nie pozbawi się go cząstek gliny, pozostałości roślinnych bądź pyłów, to nie będzie należycie spełniał swojej funkcji. Zatem, aby zwiększyć wartość pozyskanego surowca, konieczność stanowi jego przesiewanie bądź wypłukiwanie bezpośrednio ze złoża.
Nie ulega wątpliwości, że od jakości zastosowanych pospolitych kopalin, w dużym stopniu zależy powodzenie procesów technologicznych i budowlanych przedsięwzięć. Z tego właśnie powodu zakłady przemysłowe powinny zaopatrywać się w piasek tylko u renomowanych przedsiębiorców. Do firm godnych zaufania zdecydowanie należą powstałe w 1951 r. Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa. W asortymencie spółki można znaleźć także wiele innych surowców o grubym i ciągłym uziarnieniu (żwiry, pospółka). Posiada ona w sprzedaży ponadto granitowe kamienie ozdobne, a uzupełnienie jej oferty stanowi przyjmowanie mas ziemnych.
Rozmaite oblicza piasku
Piasek stosowany w drogownictwie i budownictwie ma uziarnienie nieprzekraczające 2 mm. Największym uznaniem cieszą się bez dwóch zdań materiały płukane o dużej zawartości krzemionki. Jako że wyróżniają się one kanciastymi krawędziami, tego typu kruszywa określa się mianem ostrego piasku. Odgrywają one nieocenioną rolę nie tylko w produkcji prefabrykatów takich jak płyty, bloczki bądź krawężniki. Równie dobrze sprawdzają się także w pracach tynkarskich, murarskich, czy też związanych z wytwarzaniem trwałego betonu, decydując o parametrach wytrzymałościowych zapraw. Podobne właściwości wykazuje odporny na wiele czynników chemicznych piasek kwarcowy, który też doskonale utwardza jezdnię. Z kolei wszędzie tam, gdzie inwestorzy muszą wykonać warstwę filtracyjną, warto sięgnąć po pospółkę, czyli połączenie piasku i żwiru. Jej ziarna dochodzą do 63 mm, przez co dobrze stabilizuje grunt, nadając się idealnie do wypełnień fundamentów, a także wznoszenia nasypów o wyższym kącie nachylenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Vero Grażyna Gniadek, Izabela Gniadek-Chwała, Małgorzata Skałka Spółka Jawna
Armatura przemysłowa
woj. małopolskie30-698 Kraków, Myślenicka 133
-
Termo-Dek Roman Bartczak, Andrzej Markowski Spółka jawna
Dachy - materiały, pokrycia dachowe
woj. wielkopolskie60-413 Poznań, Sytkowska 43
-
Rol Bud Hurtownia budowlana
Budowlane materiały
woj. zachodniopomorskie78-630 Człopa, Witosa 47 lok. 4