Rola i znaczenie kołków rozporowych

Planując powieszenie w mieszkaniu obrazów, półek, luster czy wiszących mebli, musimy zastanowić się nad metodą ich montażu. Najskuteczniejszy i cieszącym się największą popularnością rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zastosowanie tak zwanych kołków rozporowych. Czym one są, gdzie można ich używać i dlaczego warto się na nie zdecydować? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.
Czym jest kołek rozporowy?
Kołek rozporowy to element złączny składający się z dwóch elementów – tak zwanej otuliny lub koszulki, która wykonywana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego oraz metalowego wkrętu, czyli śruby, umieszczane w otulinie. Mechanizm działania kołka jest bardzo prosty.
- Do wcześniej przygotowanego w danej powierzchni wywiercenia wkłada się otulinę (ważne, żeby głębokość i średnica wywiercenia odpowiadały wymiarom otuliny), a następnie w otulinie umieszcza się wkręt – mówi przedstawiciel firmy Wkręt Techniki Zamocowań - W miarę dokręcania i zagłębiania wkrętu, otulina zwiększa swój wymiar poprzeczny i rozpiera się wewnątrz otworu, ciasno przylegając do jego ścianek. Na zewnętrznej powierzchni otuliny znajdują się różnej wielkości ząbki, skierowane ku łebkowi wkrętu – dzięki temu otulina stawia większy opór przy próbie wyciągnięcia i lepiej trzyma się wewnątrz otworu.
Pierwszym, który zastosował, a w późniejszym czasie opatentował to rozwiązanie, był John Joseph Rawlings – w 1910 roku opracowane przez niego kołki rozporowe z nasączonych klejem i krwią zwierzęcą włókien juty posłużyły przy modernizacji elewacji budynku The British Museum.
Rola i znaczenie kołków
Obecnie kołki rozporowe są rozwiązanie stosowanym powszechnie do mocowania wszelkiego rodzaju sprzętów, urządzeń, elementów wyposażenia wnętrz czy instalacji. Wachlarz dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroki – od prostych kołków z tworzywa sztucznego, które znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych, np. przy wieszaniu obrazów lub luster, do produktów profesjonalnych, przeznaczonych do montażu obiektów o znacznej masie. Właśnie z tego powodu pełnią one kluczową rolę we wszelkiego rodzaju pracach budowlanych, remontowanych konserwacyjnych oraz aranżowaniu wnętrz – ich główną zaletą jest bardzo prosty montaż, trwałość oraz wysoka wytrzymałość na obciążenia statyczne w stosunku do wielkości. Kluczowe jest jednak odpowiednie dobranie kołków do rodzaju powierzchni, w jakiej mają zostać umieszczone (beton, drewno, płyty gipsowo-kartonowe i inne), a także ciężaru, jaki ma zostać na nich zawieszony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Labsolution Sp. z o.o.
Pomiarowa aparatura, urządzenia
woj. mazowieckie04-927 Warszawa, Trocinowa 52
-
Wega-Mikołów Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa
Narzędzia tnące, skrawające
woj. śląskie43-190 Mikołów, Przyjaciół 125
-
El-Dźwig Warszawa Krzysztof Maciak
Dźwigi, dźwigowe urządzenia
woj. mazowieckie03-028 Warszawa, Czołowa 40U