Rola i zadania hydroforów w instalacjach wodociągowych budynków
Hydrofory w instalacjach wodociągowych budynków mają za zadanie utrzymywanie stałego ciśnienia wody użytkowej. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Zestawy hydroforowe składają się ze zbiornika ciśnieniowego, pompy, presostatu oraz zaworów. Do czego służą te elementy i jaka jest ich rola w instalacjach domowych, przeczytacie w artykule.
Hydrofory to urządzenia nieodzowne w domach mieszkalnych, w budynkach użytkowych, w gospodarstwach rolnych, zakładach przemysłowych i w innych miejscach, w których pobór wody zapewniają studnie głębinowe.
Przeczytaj również: Czym różnią się zbiorniki hydroforowe przeponowe od modeli ocynkowanych?
Jak zbudowany jest i jak działa hydrofor?
Zestaw hydroforowy, potocznie nazywany hydroforem, to urządzenie składające się z kilku elementów. Sercem układu jest pompa hydroforowa zasysająca lub głębinowa. Pierwszy rodzaj pomp montuje się obok zbiorników ciśnieniowych na powierzchni i stosuje wówczas, gdy lustro wody znajduje się wysoko. Pompy głębinowe umieszcza się w studni w sytuacjach, gdy lustro wody jest poniżej 7 metrów. Drugim elementem zestawu jest zbiornik ciśnieniowy. Na rynku dostępne są zbiorniki o różnych pojemnościach: od małych, kilkulitrowych do bardzo dużych, nawet kilkusetlitrowych. Presostat odpowiedzialny jest za kontrolę ciśnienia wody w zbiorniku ciśnieniowym, a jego zadaniem jest sterowanie pracą pompy. Całość uzupełniają zawory.
Przeczytaj również: Czym różni się pompa głębinowa od hydroforu?
„Zasada dziania zestawu hydroforowego – tłumaczy specjalista ze sklepu Delta Pomorze oferującego technologie z zakresu uzdatniania wody – jest stosunkowo prosta. Pobrana przez pompę woda trafia do zbiornika ciśnieniowego, który wypełniony jest powietrzem. Im więcej wody przybywa do zbiornika, tym bardziej rośnie ciśnienie powietrza. Gdy osiągnie ono odpowiednią, zaplanowaną wartość, sterowanie automatycznie wyłącza pompę. W momencie odkręcenia kranu powietrze wypycha wodę do instalacji. Gdy ciśnienie opadnie, pompa ponownie się włączy i hydrofor znów będzie napełniany”.
Zadania zestawu hydroforowego
Podstawowym zadaniem zestawów hydroforowych jest zapewnienie dostawy wody do instalacji pod stałym ciśnieniem. Dzięki temu praca instalacji wody użytkowej w budynku jest stabilna. Dobrze dobrane parametry poszczególnych elementów zestawu hydroforowego do konkretnych zapotrzebowań na zużycie wody zapewniają domownikom komfort bezproblemowego korzystania z instalacji. Mogą oni cieszyć się stałym i jednolitym strumieniem wody płynącym w kranach na każdej kondygnacji budynku.
Ważną funkcją hydroforu jest oszczędność pompy. Z instalacji wody użytkowej w domach korzysta się często i w krótkich cyklach. Dzięki zbiornikowi ciśnieniowemu pompa nie włącza się przy każdym odkręceniu kranu. Tak jak większość urządzeń pompa ma określoną żywotność, zależną od ilości cykli pracy. Na częstotliwość pracy pompy ma również wpływ pojemność zbiornika. Przy większym zbiorniku pompa rzadziej się włącza. Prawidłowo zestawiony i wyregulowany zestaw hydroforowy wpływa na znaczne oszczędności w działaniu pompy. Warto również podkreślić, że hydrofory stosuje się również do stabilizacji pracy instalacji wodociągowej w budynkach podłączonych do sieci miejskiej. Zapewniają one lepsze i stabilniejsze ciśnienie wody w kranach.
Hydrofory to niezastąpione urządzenia, bez których zasilanie budynków pozbawionych dostępu się miejskiej sieci wodociągowej byłoby niemożliwe. Dystrybutorzy oferują wiele typów pomp hydroforowych. Od małych pomp przeznaczonych do podlewania ogródków działkowych, poprzez pompy do domów jednorodzinnych, aż po wielostopniowe pompy nawierzchniowe przeznaczone do zasilania dużych budynków mieszkalnych i zakładów przemysłowych. Planując zakup zestawu hydroforowego, należy dokładnie przeanalizować możliwości techniczne oraz zapotrzebowanie na pobór wody. Warto zasięgnąć porady specjalistów zajmujących się sprzedażą i montażem hydroforów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana