Rodzaje podajników do kotłów

Podajnik do kotła powala na automatyczne uzupełnianie opału, co przekłada się na rzadsze wizyty w kotłowni niż w przypadku korzystania z tradycyjnego pieca bez podajnika. W nowoczesnych kotłach grzewczych montowane są podajniki tłokowe i ślimakowe, które steruje się elektronicznie. Podajniki napędzane są przez silnik elektryczny, który transportuje wymaganą ilość opału z podajnika do paleniska.
Czym są podajniki do kotłów?
Podajniki do kotłów umożliwiają automatyzację procesu grzewczego i ograniczenie udziału człowieka. W kotłach z podajnikiem spalane są najczęściej pellet i ekogroszek, a emisja spalin jest niewielka. Ekologiczne kotły mogą różnić się wielkością podajnika, który może pracować nawet przez kilka dni bez dosypywania paliwa. Podajniki do kotłów są sterowane automatycznie i pracują zgodnie z wprowadzonymi do systemu ustawieniami.
Podajniki na pelllet i ekogorszek produkowane przez firmę MAC-TECH znacznie ułatwiają obsługę domowych instalacji grzewczych. Odpowiednia konstrukcja podajników zapewnia cichszą pracę kotła, co przekłada się na komfort użytkowania. Wysokogatunkowe materiały, z jakich powstają podajniki do kotłów, pozwalają na długą i bezawaryjną eksploatację. Podajniki automatycznie dostarczają wymaganą ilość paliwa do komory spalania, a to oznacza, że obsługa kotłowni może zostać ograniczona do minimum. Tym bardziej że nowoczesne paliwa grzewcze, takie jak pellet i ekogroszek, generują niewielka ilość popiołu.
Czym różni się podajnik ślimakowy od tłokowego?
Kotły CO z podajnikiem ślimakowym służą do spalania pelletu lub ekogroszku. Opał o większych rozmiarach mógłby zablokować mechanizm. Podajniki ślimakowe działają na zasadzie automatycznego przesuwania opału do paleniska. Ślimak pracujący w rurze podajnika podaje paliwo do paleniska od dołu, zatem spalanie odbywa się od góry, a to oznacza niższą emisję spalin. Jest to najczęściej spotykany typ podajnika w nowoczesnych piecach grzewczych.
Podajnik tłokowy to inaczej mówiąc podajnik szufladkowy. Za podawanie paliwa odpowiada specjalny tłok, który działa systematycznie, zgodnie z ustawieniami. W kotle z podajnikiem tłokowym możliwe jest spalanie nie tylko pelletu lub ekogroszku, ale także większego paliwa, jak na przykład drewna. Jego działanie przypomina ręczne dorzucanie paliwa do paleniska za pomocą szuflady. Po podaniu jednej partii opału tłok się cofa i nabiera kolejną, aż do wyczerpania zapasów. Piece z podajnikami tłokowymi są trwałe i bezawaryjne a ryzyko cofania żaru do zasobnika z opałem praktycznie nie występuje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Spec-Kop Przyłącza Wod-Kan
Budowlane usługi - sanitarne instalacje
woj. śląskie43-100 Tychy, Katowicka 115
-
Pożarek Systemy Zabezpieczenia Technicznego Grzegorz Lejwoda
Zabezpieczenia - przeciwpożarowe
woj. mazowieckie02-255 Warszawa, Krakowiaków 18A
-
TopAc Jarosław Kucharski
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis
woj. zachodniopomorskie70-107 Szczecin, Milczańska 31D