Rodzaje instalacji centralnego ogrzewania

Spis treści
- Ogrzewanie ze względu na obieg wody
- Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?
- Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania
System centralnego ogrzewania rozprowadzony w całym domu pozwala uzyskać równomierną temperaturę ciepła we wszystkich pomieszczeniach. Instalacje centralnego ogrzewania należy zawsze dobierać według możliwości, jakie daje nieruchomość, ale również uwzględniając indywidualne preferencje inwestora. Poznaj najczęściej stosowane ich rodzaje.
Ogrzewanie ze względu na obieg wody
Tradycyjną metodą wymuszania przepływu wody w instalacji jest ogrzewanie grawitacyjne. Zasada jego działania polega na unoszeniu się wody gorącej, podgrzanej oraz opadaniu tej zimnej. Największym walorem takiego rozwiązania jest niezależność systemu od poboru energii elektrycznej.
Przeczytaj również: Jaki system ogrzewania będzie najbardziej efektywny w dużym domu?
Kolejnym rodzajem instalacji CO jest ogrzewanie z zastosowaniem pompy. Jak wyjaśniają specjaliści z Zakładu Instalacji Sanitarnych i Ogrzewczych Mariana Płóciniczaka, w tym zakresie najczęściej projektuje się pompową instalację dwururową z zamkniętym obiegiem wodnym, dzięki czemu ruch wody wymuszany jest pompą obiegową. Instalacja centralnego ogrzewania tego rodzaju nie wykazuje żadnych ograniczeń pod kątem rozległości działania.
Przeczytaj również: Jak wydajnie ogrzewać dom drewnem?
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?
Wielu inwestorów zastanawia się, jaki przekaźnik ciepła zainstalować w nieruchomości. Tradycyjne grzejniki odchodzą już nieco do lamusa na rzecz nowoczesnego ogrzewania podłogowego. To drugie rozwiązanie sprawia, instalacja jest niewidoczna, a powierzchnia ścian, która dotąd zajęta była kaloryferami, pozostaje udostępniona do dowolnej aranżacji.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kotłów gazowych?
"Podłogówka" świetnie sprawdza się, jeśli nieruchomość ogrzewana jest pompą ciepła lub przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego. Warto dodać, że taki system generuje mnóstwo korzyści dla domowników. Przede wszystkim bez problemu pozwala utrzymać równomierną temperaturę domowej przestrzeni, a ta jest średnio niższa o 2-3 stopnie od temperatury generowanej poprzez grzejniki. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie są niższe. Ponadto ogrzewanie podłogowe kumuluje więcej ciepła w niższych partiach powierzchni użytkowej, nie ucieka do góry.
Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania
W ramach funkcjonowania tzw. domów pasywnych, które są energooszczędne oraz bezpieczne dla środowiska, do wspierania instalacji centralnego ogrzewania coraz częściej wykorzystuje się odnawialne źródła energii. Dobrym rozwiązaniem może być wspomniana wcześniej pompa ciepła, która aż 75% energii do działania pobiera z gruntu, wody lub powietrza, a tylko 25% to prąd elektryczny. Może ona pracować właściwie bezkosztowo, jeśli połączy się ją z fotowoltaiką, która zapewni darmową elektryczność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektro Kompleks
Elektryczne artykuły, urządzenia - produkcja, hurt
woj. mazowieckie05-300 Mińsk Mazowiecki, Warszawska 233
-
Hydroblokada Grzegorz Strzępek
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
woj. opolskie45-940 Opole, Piwonii 4