Rodzaje badań geotechnicznych

Podstawowym powodem wykonywania badań geotechnicznych gruntu jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Dzięki dokładnemu zbadaniu właściwości podłoża można dostosować projekt nieruchomości do istniejących warunków. Umożliwiają one posadowienie obiektu w taki sposób, żeby fundamenty były trwałe i bezpieczne. Jakie wykonuje się badania geotechniczne?
Makroskopowe geotechniczne badania gruntu
Najczęściej wykonuje się dwa rodzaje badań geotechnicznych: makroskopowe i laboratoryjne. Badania makroskopowe przeprowadzane są bez specjalnych przyrządów. Służą do wstępnego określenia rodzaju gruntu wraz z wieloma jego charakterystycznymi cechami. Przeprowadza się je na miejscu planowanej inwestycji oraz w laboratorium. Badający pobiera próbkę gruntu i na jej podstawie definiuje jego rodzaj i stan, ewentualne domieszki oraz ich procentową zawartość, barwę i wilgotność. Należy również zbadać poziom węglanu wapnia. Służy do tego kwas solny. Warto wiedzieć, że taka próbka musi być najwyższej jakości. Szczególnie ważne jest możliwie naturalne uziarnienie i wilgotność.
Przeczytaj również: Czym są badania geotechniczne?
Żeby badanie geotechniczne makroskopowe dało miarodajne wyniki, z próbki gruntu formuje się kulkę. Jeśli nie da się tego zrobić, grunt jest niespoisty. W przypadku zbyt twardej próbki ziemia jest zwilżana i wałkowana. Grunt małospoisty podczas tej próby rozwarstwia się lub rozpada. Powierzchnia wałeczka pękniętego poprzecznie daje odpowiedź na pytanie, czy grunt jest spoisty zwięzły, średniospoisty czy też bardzo spoisty.
Przeczytaj również: Z jakiego oprogramowania korzystają geolodzy?
Laboratoryjne geotechniczne badania gruntu
Badania laboratoryjne gruntu to kolejny, po makroskopowych, krok do dokładnego określenia właściwości nośnych działki budowlanej. Pozwalają dokładnie poznać skład podłoża i zawartość części organicznych oraz precyzyjnie potwierdzić poziom ewentualnego skażenia gleby. Do badań laboratoryjnych potrzebne są próbki, pobierane przez specjalistów w trakcie wierceń. Następnie przesyłane są one do laboratorium, gdzie przeprowadza się dalsze badania fizyczne, chemiczne i wytrzymałościowe.
Przeczytaj również: Czym różni się sondowanie statyczne gruntu od sondowania dynamicznego?
Dokładnie badana jest wilgotność gruntu oraz stopień jego zagęszczenia. W trakcie analizy sitowej ziemię przesiewa się przez zestaw sit. Jest to podstawowe badania gruntów niespoistych, które pozwala określić ich właściwości. Klienci Pracowni Geologicznej GEOXX podkreślają, że pozwala to lepiej oszacować koszt inwestycji. Zdolności gruntu do oddawania i przyswajania wody wyznacza badanie granic konsystencji. Dodatkowo sprawdza się gęstość objętościową oraz odkształcalność i ściśliwość. Ponadto w przypadku gruntów niespoistych ważne jest określenie stopnia zagęszczenia, który odpowiada za nośność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
P. P. W. B. i I. Koma Sp. z o.o.
Budowlane usługi - kompleksowe
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Słupska 6
-
Geo-Tur Juliusz Wojtiuk
Geodezja, kartografia - usługi
woj. kujawsko-pomorskie87-148 Turzno, Toruńska 76