Przegląd rodzajów instalacji grzewczych
Prawidłowy wybór instalacji grzewczych wpływa na uzyskanie odpowiednich wartości temperatury w pomieszczeniach. Warto zdecydować się na taki system, który efektywnie przełoży się na komfort cieplny wszystkich mieszkańców. Rozsądne dopasowanie instalacji grzewczej do potrzeb wydłuży trwanie okresu eksploatacyjnego i obniży rachunki za energię.
Zanim rozpocznie się montaż instalacji grzewczej
Nowoczesne firmy montujące instalacje grzewcze, takie jak RKinstal, specjalizują się w montażu różnych systemów ogrzewania. Jedna ekipa fachowców potrafi wykonać montaż instalacji gazowych, kotłów pelletowych lub kominków z płaszczem wodnym. Zanim zostanie podjęta decyzja o współpracy, warto zastanowić się nad wyborem konkretnej instalacji grzewczej. Jakie rozwiązanie będzie optymalne dla domu, mieszkania czy lokalu użytkowego?
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednią armaturę dla różnych rodzajów instalacji gazowych?
Zadaniem instalacji grzewczej jest dostarczenie energii cieplnej do budynku, a następnie utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Współcześnie można wyróżnić trzy główne rodzaje systemów ogrzewania: instalacja gazowa, centralne ogrzewanie (CO), instalacja elektryczna. Wszystkie typy różnią się zasadami działaniami i wydajnością. Rynek aparatury grzewczej nieustannie się rozwija. Oferta jest coraz to atrakcyjniejsza i lepiej dopasowana do zapotrzebowań konsumentów. Warto zainwestować w takie rodzaje instalacji, które będą zarówno oszczędne, jak i przyjazne dla środowiska.
Przeczytaj również: Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?
Instalacja gazowa – uniwersalność i efektywność
Ogrzewanie gazowe zapewnia wysoki komfort ze względu na bezobsługowe użytkowanie. Co więcej, instalacja gazowa sprzyja środowiskom naturalnym – nie jest dużym obciążeniem dla planety. Gaz – jako konwencjonalne paliwo energetyczne – jest często stosowany przez prywatnych inwestorów i projektantów. Gazowy system grzewczy można najczęściej spotkać w domach jednorodzinnych.
Przeczytaj również: Gdzie można zamontować instalacje gazowe? Jakie są wymagania techniczne?
O różnicach w eksploatowaniu instalacji gazowej decydują różne postaci dostarczanego paliwa. LPG to gaz płynny, przechowywany w zewnętrznym zbiorniku. Z kolei gaz ziemny może być stosowany jedynie wtedy, gdy budynek sąsiaduje bezpośrednio z siecią instalacji gazowej. Taki rodzaj systemu grzewczego jest często obecny na obrzeżach miast lub we wsiach – przerwy w dostawie tego paliwa należą do rzadkości.
Jakość ciepła zależy od układu przewodów i urządzeń, które są zamontowane na zewnątrz i wewnątrz budynku. W przypadku domu jednorodzinnego instalacja gazowa będzie się składać z kurka głównego, szafki gazowej, dopływu rozdzielczego, przyłącza, pionu i przewodów użytkowych. Same kotły gazowe są automatyczne i nie wymagają wiele miejsca. Warto dobrać moc urządzenia do zapotrzebowań mieszkańców budynku. Montaż instalacji gazowej zagwarantuje nie tylko idealny rozkład temperatury w pomieszczeniu, ale również wydajne podgrzewanie wody i dopływ paliwa do kuchenki.
Centralne ogrzewanie – tradycyjne rozwiązania
Centralnym ogrzewaniem określa się proces dostarczenia ciepła do elementów grzejnych w różnych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Produkuje się ją w specjalnym miejscu, skąd jest rozprowadzana rurami. Grzejniki lub ogrzewanie podłogowe służą do tego, by mogła ona oddać swoje ciepło. Tradycyjne centralne ogrzewanie doskonale współpracuje z różnymi rodzajami grzejników. Współcześnie można odnotować wzrost popularności ogrzewania podłogowego – gorąca woda oddaje ciepło przez całą powierzchnię podłogi, gwarantując równomierny rozkład temperatury.
Centralne ogrzewanie jest coraz częściej wyposażone w specjalistyczną automatykę. Różne sterowniki umożliwiają regulować temperaturę nawet w nocy lub podczas nieobecności mieszkańców. Takie technologiczne rozwiązania wpływają na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Najważniejszą inwestycją będzie zatem jedynie zakup jednego kotła, którego praca w pomieszczeniu pozwoli na przepływ ciepła w innych miejscach domu.
Nowoczesne rodzaje centralnego ogrzewania
Innym źródłem ciepła dla CO może być pompa ciepła, która pobiera energię z ziemi lub powietrza na zewnątrz mieszkania, a następnie szybko je dostarcza do czynnika grzewczego. To bardzo wydajne i oszczędne rozwiązanie grzewcze, gdyż takie urządzenia mogą wyprodukować kilka razy więcej ciepła, niż potrzebują do tego energii elektrycznej. Pompy doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym.
Centralne ogrzewanie umożliwia swobodne wykorzystanie ciepła pochodzącego z miejskiej sieci ciepłowniczej. Takie rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne w blokach, wystarczy zamontować funkcjonalny wymiennik ciepłowniczy. Jego zadaniem jest ogrzewanie wody, która z kolei staje się źródłem energii dla CO.
Kolejnym źródłem ciepła są nowoczesne kotły dwufunkcyjne. Ich zaletą jest możliwość wyprodukowania zarówno wody do ogrzewania, jak i wody użytkowej. To bardzo małe urządzenia, które można zamontować na ścianie w wybranym pomieszczeniu. Warto zainwestować w takie kotły, gdyż jest to wydatek nieporównywalnie mniejszy niż zakup dwóch osobnych urządzeń do podgrzewania wody.
Ogrzewanie elektryczne – ekologiczne rozwiązanie
Obecnie można zaobserwować wzrost zainteresowania rodzajami ogrzewania elektrycznego. W ostatnich latach ta instalacja grzewcza przeżywa pełen rozkwit – jest to spowodowane droższym gazem płynnym i olejem opałowym. Co więcej, ogrzewanie elektryczne jest w pełni ekologiczne, mało inwazyjne i przede wszystkim bezpieczne w codziennym użytkowaniu.
Takie rozwiązanie grzewcze najlepiej stosować nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w obiektach handlowych czy lokalach użytkowych. Statystycznie rzecz ujmując, ogrzewanie elektryczne doskonale sprawdza się szczególnie w małych mieszkaniach oraz dobrze ocieplanych domach. Można je stosować również w domkach letniskowych, gdzie jedynie okresowo występuje konieczność podgrzewania temperatury.
Ogrzewanie elektryczne nie wymaga dużych kosztów instalacyjnych – nie trzeba budować specjalnej kotłowni, a myślenie o miejscach gromadzenia opału jest zbędne. Plusem takiego rozwiązania grzewczego jest ogólna dostępność sieci elektroenergetycznej – praktycznie każdy lokal posiada specjalne przyłącze. Precyzyjnie działające urządzenia nie wymagają dodatkowych konserwacji – gwarantują elastyczną regulację temperatury w każdym pomieszczeniu.
Jakie ogrzewanie domu wybrać?
Wybór instalacji grzewczej zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców. Zakup urządzeń i aparatury zależy od charakteru zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Warto zdecydować się na takie ogrzewanie domu, które będzie przyjazne dla środowiska, a przy okazji również wygodne w obsłudze przez wszystkich domowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana