Przegląd instalacji elektrycznych budynków w świetle przepisów
Regularny przegląd instalacji elektrycznej ma zapewnić jej bezawaryjne działanie i sprawność urządzeń, które są do niej podtaczane. Gwarantuje również bezpieczeństwo użytkowników, głównie w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom pożarowym. Wynika on z określonych przepisów prawnych, w szczególności z ustawy Prawo budowlane. Dowiedz się, co o przeglądach instalacji elektrycznych mówi prawo!
Najważniejsze zapisy prawne odnośnie do instalacji elektrycznych
Przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego. Ma on być wykonywany minimum raz na 5 lat w trakcie użytkowania budynku. Diagnostyka obejmuje na ogół:
- ocenę sprawności stanu połączeń,
- ocenę osprzętu,
- sprawdzenie zabezpieczeń i środków chroniących przed porażeniem,
- ocenę oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji,
- sprawdzenie aparatów.
Przeprowadzając przegląd instalacji elektrycznej, należy sprawdzić również dokumentację techniczną. Sprawdza się wówczas, czy jest ona zgodna z wymogami regulacji prawnych i normami technicznymi.
Czynności te powinny być wykonywane przez osoby mające odpowiednie uprawnienia budowlane i specjalistyczne kwalifikacje. Są to zatem eksperci, którzy wykonują prace z zakresu obsługi, konserwacji, remontów, montażu oraz kontroli i pomiarów, a także nadzoru nad instalacjami i sieciami.
Należy pamiętać, że obowiązek ten nie obejmuje właścicieli domów jednorodzinnych, obiektów budownictwa zagrodowego i letniskowego.
Częstotliwość przeglądów instalacji elektrycznej
W myśl obowiązujących przepisów prawnych przegląd instalacji powinien być wykonywany minimum raz na 5 lat. Jak jednak zauważają specjaliści firmy Akint, nie oznacza to, że nie może być przeprowadzany częściej. W pewnych warunkach zachodzi konieczność częstszego diagnozowania stanu instalacji, np.:
- gdy instalacja funkcjonuje od dłuższego czasu,
- gdy jest ona narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych,
- gdy wymaga tego przeznaczenie budynku,
- gdy wyniki poprzedniej kontroli to wymuszą,
- gdy występuje zwiększone ryzyko pożaru, wybuchu lub porażenia elektrycznego,
- w budynkach komunalnych,
- w przypadku oświetlenia awaryjnego,
- w miejscach, gdzie użytkowany jest przenośny sprzęt.
Powyższe sytuacje sprawiają, że może mieć miejsce wyższe ryzyko zużycia się instalacji, stąd konieczne będzie dokonywanie przeglądów w krótszych okresach. Właściciel lub zarządca budynku powinien więc zlecić taką usługę raz na 12 miesięcy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnej i kosztownej awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana