Projektowanie zimno i ciepłochronnych izolacji

Warunki zewnętrzne mają wpływ na substancje transportowane w rurociągach przemysłowych i technicznych, a także na wszelkiego rodzaju instalacje. W zależności od tego, jakie warunki powinny mieć kanały transportowe, należy zastosować zimno lub ciepłochronną izolację. Dowiedz się, gdzie są one najczęściej używane oraz jakich materiałów używa się do ich wykonania.
Dlaczego jest potrzebna izolacja?
Izolacja termiczna przemysłowa lub techniczna ma na celu zabezpieczenie przed warunkami zewnętrznymi kanałów transportowych, urządzeń oraz instalacji. Projektowaniem oraz wykonaniem takiej ochrony zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak IZOLWENT. Choć tworzenie izolacji termicznej głównie kojarzone jest z zabezpieczeniem budynku, to zastosowanie takich rozwiązań można znaleźć w:
- przemyśle kosmetycznym,
- branży spożywczej,
- przy produkcji nawozów rolniczych,
- w przemyśle farmaceutycznym.
Wykonanie izolacji termicznej przemysłowej jest potrzebne wszędzie tam, gdzie występują surowce lub produkty wrażliwe na zmianę temperatury, lub zachodzi ryzyko uszkodzenia instalacji w wyniku zmiennych warunków zewnętrznych.
Czym jest izolacja ciepło i zimnochronna?
Projektowanie i wykonanie izolacji ciepłochronnej służy do zabezpieczenia instalacji przed wilgocią, niską temperaturą i zamarznięciem. Jednak oprócz ochrony przed utratą energii cieplnej, izolacja ciepłochronna stanowi również barierę zabezpieczającą dla osób, zwierząt lub sprzętów w pobliżu instalacji. Natomiast izolacja zimnochronna ma zastosowanie, gdy trzeba uchronić produkty przed nagrzaniem i w konsekwencji utratą swoich właściwości. Najczęściej zabezpieczenie termiczne tego typu jest wykonywane za pomocą:
- pianki poliuretanowej
Zapewnia szczelne pokrycie powierzchni. Opiankowanie instalacji pozwala uzyskać zarówno izolację ciepło-, jak i zimnochronną. Zaletą wykorzystania pianki poliuretanowej jest lekka waga produktu, więc nie obciąża ona instalacji. Wykorzystuje się ją nie tylko do przemysłowej izolacji, ale również do zabezpieczania budynków mieszkalnych.
- wełny mineralnej
Wykorzystanie tego materiału jest stosowane również do ograniczenia emisji hałasu, więc przebywanie w pobliżu instalacji nie generuje dyskomfortu. Wełna mineralna zapewnia bardzo dobre efekty termoizolacyjne. Specjalista podczas projektowania izolacji ciepłochronnej zastosuje odpowiednią grubość do parametrów instalacji.
W zależności od potrzeb inwestora specjalista odpowiednio zaprojektuje i dobierze właściwy materiał do wykonania izolacji termicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geolab Sprzęt geotechniczny i pomiarowy Paweł Szkurłat
Geologia, geofizyka - usługi
woj. mazowieckie05-077 Warszawa, Szosa Lubelska (d.Wesoła) 4
-
Artur Królasik Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wołominie
Windykacja, obrót wierzytelnościami
woj. mazowieckie05-200 Wołomin, marsz. Piłsudskiego 63
-
Zod-Mark s.c. Zakład oznakowania drogowego Janusz Koprowski Janusz Motowidło
Drogi - oznakowanie, sygnalizacja
woj. dolnośląskie50-430 Wrocław, Świstackiego 30