Preparaty stosowane w pracach renowacyjnych
Wieloletnie użytkowanie budynku prowadzi do powstawania uszkodzeń w konstrukcji i powierzchniach murów oraz elementów wystroju wnętrz. Wiele takich szkód jest też efektem działania czynników środowiskowych, wśród których najbardziej destrukcyjnym jest wilgoć. Przy wysokim poziomie uszkodzeń nie zawsze wystarczy tradycyjny remont z gipsowaniem i malowaniem ścian. Niekiedy jest potrzebna gruntowna renowacja za pomocą specjalistycznych preparatów.
Czym renowacja różni się od remontu?
Chociaż pojęcia remontu i renowacji są do siebie zbliżone, mają nieco inne cele i obejmują inny zakres prowadzonych prac. Zgodnie z definicją przez remont rozumie się prace budowlane, których celem jest przywrócenie pierwotnego wyglądu obiektu. Natomiast renowacja obejmuje działania, których efektem ma być estetyczny wygląd budynku. Nie musi on jednak mieć wartości historycznej czy też zachowywać swojej pierwotnej formy. Do jej przeprowadzenia stosuje się też specjalne zaprawy tynkarskie i inne preparaty renowacyjne.
Przeczytaj również: Podstawowe cele i zadania nadzoru budowlanego
Renowacja większości osób kojarzy się z zabytkami historycznymi, jednak może też dotyczyć domów nowych, w których z różnych powodów doszło do zniszczeń. Najczęściej są to kamienice i jednorodzinne domy mieszkalne budowane wiele lat temu, które mają za sobą przejścia w postaci powodzi, pożarów czy awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych. Renowacja może też dotyczyć mieszkań zajmowanych przez lokatorów, którzy nie tylko nie dbali o wnętrza.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie kołków rozporowych
Preparaty renowacyjne
Prace renowacyjne wykraczają poza tradycyjne malowanie. Przykładem jest zabezpieczanie ścian przed ekspansją wilgoci gruntowej metodą iniekcji niskociśnieniowej preparatów, które tworzą tzw. poziomą przeponę. Dzięki temu wilgoć nie przedostaje się w wyższe partie muru i nie stwarza środowiska sprzyjającego rozwojowi pleśni. W dystrybucji takich preparatów specjalizuje się producent materiałów budowlanych Sempre Farby, który dostarcza wiele materiałów przeznaczonych do renowacji.
Przeczytaj również: 3 powody, dla których warto wybrać do jadalni farbę odporną na zmywanie
Wśród tych ostatnich są między innymi:
- zaprawy do wypełniania otworów i pustek w murach,
- preparaty do konsolidacji osłabionych materiałów budowlanych o dużej nasiąkliwości,
- gruboziarniste zaprawy tynkarskie do podłoży zawilgoconych i zasolonych,
- zaprawy szpachlowe,
- zaprawy sztukatorskie,
- farby polikrzemianowe do malowania renowacyjnego,
- zaprawy cementowe do wykonywania hydroizolacji.
Wymienione preparaty pozwalają na wyrównanie niedoskonałości, ubytków, porowatości czy poprawę paramentów fizycznych konstrukcji budynku. Pozwalają też przygotować powierzchnie do przeprowadzenia właściwego remontu, w tym malowania czy układania materiałów wykończeniowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana