Praktyczne zastosowania drabin aluminiowych
Klasyczna drabina wykonana z aluminium to jeden z najpopularniejszych elementów kojarzonych z remontami i wszelkimi pracami przeprowadzanymi na wysokościach, do których nie sięga stojący człowiek. Jako niezwykle przydatne akcesorium możemy spotkać ją także w każdym warsztacie, czy dowolnej komórce z narzędziami. Jeśli niebawem czeka nas malowanie, wymiana oświetlenia, czy chociażby strzyżenie żywopłotu, z pewnością przyda nam się wiedza o dostępnych na rynku typach drabin, a także zastosowaniach do jakich zostały konkretnie stworzone.
Niezastąpione narzędzie, jakiemu poświęcamy artykuł doceniają zarówno prawdziwi zawodowcy, jak i zupełnie amatorscy majsterkowicze. Jego aluminiowa odmiana to mocno poręczne rozwiązanie, którego niewielki ciężar sprawia, że używa się go z przyjemnością. Solidna konstrukcja jest zaś gwarancja bezpieczeństwa, a to – jak wiadomo – zawsze sprawa kluczowa.
Przeczytaj również: Drabiny aluminiowe – jak wybrać najlepszą?
Przygotowania do zakupu
Przymierzając się do zakupu drabiny powinniśmy porównać kilka modeli dostępnych na rynku, wybierając ten, który na przestrzeni nadchodzących lat przyda nam się najbardziej – jest to bowiem trwały produkt, który służyć będzie wyjątkowo długo. Co ważne, zwróćmy uwagę na to, by sklep którego ofertę będziemy przeglądać należał do dobrze wyposażonych, znających się na rzeczy placówek, zatrudniających personel, który pomoże nam w razie nieuniknionych wątpliwości. Dobrym przykładem takiego właśnie miejsca może być sieć marketów budowlanych Arsen, prowadząca także wygodną sprzedaż internetową.
Drabiny przystawne
Drabina przystawna to zdecydowanie najlepszy wybór dla osób, które chcą wykonywać na zewnątrz prace na większych wysokościach, potrzebujących na przykład dostępu do dachów domów oraz altan. Ta niezwykle tradycyjna forma produkowana jest ze sztywnych i wytrzymałych – także podczas niepogody – profili aluminiowych, zapewniających doskonałą stabilność, a co za tym idzie także swobodne wchodzenie oraz schodzenie. Pamiętajmy, że istotną cechą będzie tutaj posiadanie przez dany egzemplarz odpowiednich certyfikatów, świadczących o przywiązaniu producenta do kwestii bezpieczeństwa. Rozwiązania przystawne przeważnie składają się z jednego elementu, który najczęściej opiera się o ścianę budynku, korzystając z antypoślizgowych zakończeń.
Drabiny wolnostojące jednostronne
Owy typ drabiny można spokojnie nazwać najpopularniejszym na rynku. Gdy jest złożona na płasko nie zajmuje zbyt wiele miejsca (co przyda się chociażby w transporcie), rozłożona – zamienia się w konstrukcję na jakiej można polegać w czasie wykonywania zadań zawodowych i prywatnych. Ciekawym może wydawać się to, że niektóre modele posiadają dedykowane rolki jezdne, które umożliwią wygodne przemieszczanie całości po podłodze. Kolejnym dodatkiem, jaki spotyka się nader często są zabezpieczające przed rozjechaniem się konstrukcji polipropylenowe paski, odporne także na działanie warunków atmosferycznych. Góra takiej aluminiowej drabiny to mocna platforma, na której docelowo będziemy stawać, a czasem nawet praktyczna, dodatkowa półka na narzędzia, po które będziemy sięgać podczas pracy. Wykorzystanie modelu jednostronnego może być oczywiście profesjonalne jak i nie. Mamy tu na myśli prace instalatorskie jak i pomniejsze domowe zastosowania – wieszanie firan oraz zasłon, czy sięganie do podsufitowych pawlaczy.
Drabiny wolnostojące dwustronne
Ostatnim typem jaki tutaj opisujemy jest wariant również wolnostojący, lecz dwustronny. Zasadnicza różnica polega tutaj na możliwości korzystania z tego narzędzia właśnie z dwóch stron, gdyż szczeble rozstawione są tutaj symetrycznie. Rozwiązanie to umożliwia współpracę, pozwalając obu osobom w tym samym momencie używać jednej drabiny. W przypadku gdy eksploatować zamierza ją tylko jeden człowiek, wygoda jaką zyska będzie faktycznie znaczna. Wyjątkowo stabilne stanie w rozkroku będzie od teraz możliwe, podobnie jak korzystanie z szerokiego podestu umiejscowionego na samym szczycie, pomocnego w sięganiu naprawdę wysoko. Przechodząc do praktycznych przykładów, drabiny dwustronne dobrze sprawdzą się podczas malowania, jak również prac związanych z elektrycznością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana