Podstawowe rodzaje koparek

Trudno sobie wyobrazić budowę bez koparki. Nic dziwnego, ten sprzęt znakomicie się sprawdza w pracach ziemnych. Służy do oddzielania urobku od gruntu, transportuje, może nawet wykonywać prace przeładunkowe. Wiele osób jednak utożsamia maszynę tego typu z jednym modelem. Tak naprawdę producenci oferują mnóstwo koparek – w wersji chwytakowej, przedsiębiernej, mini czy midi. Co więc warto o nich wiedzieć?
Jakie są rodzaje koparek?
Koparki wiodą prym w budownictwie i inżynierii lądowej. Różnią się między sobą budową, jak i podwoziem. Bardzo popularne są koparki przedsiębierne. Są tak zaprojektowane, by pracować na poziomie dna wykopu. Przede wszystkim wykonują wykopy o dużych objętościach na gruntach kategorii od I do IV.
Drugi typ to koparka podsiębierna, która zazwyczaj pracuje na górnej krawędzi wykopu, a nie na jego dnie. Odnajduje zastosowanie tam, gdzie obszar jest naprawdę niewielki. To nie koniec głównego podziału – jakie jeszcze maszyny można wyróżnić?
- Koparka chwytakowa – zazwyczaj jest przeznaczona do kopania głębokich wykopów o niewielkich średnicach – na przykład filarów mostów. Chwytak ma zawieszony na linach, a jego zasięg nierzadko sięga nawet do… 20 metrów! Znakomicie się sprawdza właśnie na podmokłych terenach.
- Minikoparka – przez wiele firm jest częściej wybierana niż ciężkie i duże maszyny. Idealnie się odnajduje w trudnodostępnych miejscach.
- Midikoparka – przypomina minikoparkę ze względu na swoje kompaktowe i poręczne rozmiary. Wydajnością, efektywnością i mocą jest jednak zbliżona do tradycyjnego sprzętu. Z tego względu odnajduje zastosowanie w prawie każdych wykopach.
Ponadto producenci oferują koparki zbierakowe wykorzystywane najczęściej na piaszczystych i podmokłych terenach oraz koparki pływające. Te drugie unoszą się na wodzie dzięki podwoziu gąsiennico-pontonowym. Są przeważnie stosowane do pogłębiania zbiorników wodnych.
Jak jeszcze można podzielić koparki?
Bardzo często podział obejmuje typ podwozia. Jak mówi specjalista z firmy Sunward Polska Sp. z.o.o., najpowszechniejsze są gąsienicowe i kołowe. Te pierwsze się stosuje na wymagającym terenie – w tym grząskim i błotnistym. Kołowe zaś są zdecydowanie zwinniejsze i poręczniejsze, więc są przeznaczone do prac w miastach na przykład przy robotach drogowych.
Ponadto wyróżnia się koparki kroczące, umieszczone na innym środku transportu lub dwukołowej przyczepie transportowanej przez ciągnik. Jak więc widać, podział jest naprawdę zróżnicowany, a każdy sprzęt odnajduje zastosowanie na konkretnym obszarze i w danych warunkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elevador Dariusz Jaworski
Automatyka przemysłowa
woj. świętokrzyskie26-110 Skarżysko-Kamienna, Zwycięzców 12
-
ID Lifting Sp. z o.o. Sp.k.
Dźwigi, dźwigowe urządzenia
woj. dolnośląskie55-095 Długołęka, Chabrowa 13