Podstawowe parametry dźwigów samochodowych
Dźwigami samochodowymi nazywamy urządzenia dźwigowe, które zostały osadzone na podwoziu samochodu ciężarowego. Najważniejsze elementy takiej konstrukcji to obrotowa platforma, na której zamontowana jest wciągarka i wychylny wysięgnik oraz mechanizm zmiany wysięgu. Jakie są podstawowe parametry dźwigów samochodowych, które decydują o wyborze odpowiedniego urządzenia?
Udźwig i moment udźwigu
Wszystkie parametry dźwigu samochodowego, które wymienimy w naszym artykule, są równie ważne, jednak od czegoś musimy zacząć – zacznijmy więc od udźwigu i momentu udźwigu, sugerując się nazwą urządzenia. Udźwig to oczywiście maksymalna masa, którą urządzenie jest w stanie podnieść przy danym wychyleniu wysięgnika. Udźwig każdego żurawia zależny jest od długości wysięgu – maleje wraz z wydłużaniem się wysięgnika. Ma na niego wpływ również kąt pochylenia, sposób podparcia żurawia i zastosowany rodzaj olinowania. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Usługi dźwigowe Piotr Rybacki z Miłomłyna, ważny jest także stosunek wysięgu żurawia do maksymalnej masy przenoszonej przez dźwignicę, a więc moment udźwigu. O wysięgu więcej w dalszej części artykułu.
Wysięg, wysokość podnoszenia, głębokość opuszczania
Wysięg dźwigu definiujemy jako maksymalną odległość między poziomą osią obrotu wysięgnika a pionową osią urządzenia ładunkowego. Przy wyborze dźwigu ważna jest też rzecz jasna wysokość podnoszenia, a więc maksymalna pionowa odległość od osi ustawienia dźwigu samochodowego do powierzchni oporowej urządzenia ładunkowego w górnym położeniu. Wysokość podnoszenia określa więc maksymalną wysokość, na jaką podnieść się może ramię dźwigu. Kolejny parametr to głębokość opuszczania, a więc pionowa odległość od poziomu żurawia do urządzenia ładunkowego, ale w maksymalnym dolnym położeniu.
Przeczytaj również: Do jakich prac budowlanych warto wynająć żuraw samojezdny?
Kąt obrotu, prędkość ruchów roboczych, zdolność pokonywania wzniesień
Przy wykonywaniu różnego rodzaju prac dźwigiem samochodowym ważny jest dla nas także kąt obrotu wysięgnika, który podawany jest w stopniach. W przypadku większości nowoczesnych dźwigów samochodowych wysięgnik może wykonać pełny obrót. Wybierając dźwig, zwracamy uwagę także na prędkość ruchów roboczych, która wyrażana jest w metrach na minutę lub 1/m. Prędkość ruchów roboczych określa, jak szybko żuraw samochodowy może podnosić i opuszczać swój wysięgnik.
Na koniec warto również wspomnieć o zdolności pokonywania wzniesień – na niektórych terenach, gdzie podłoże jest pochylone, nierówne, może mieć to kluczowe znaczenie dla możliwości realizacji robót.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana