Podstawowe cele i zadania nadzoru budowlanego

Spis treści
- Kto formalnie pełni nadzór budowlany w Polsce?
- Zadania i kompetencje na przykładzie PINB
- Nadzór nad realizacją prac i nie tylko
Główny cel nadzoru budowlanego to kontrola przestrzegania przepisów Prawa budowlanego i przepisów pokrewnych. W Polsce zadania nadzoru budowlanego wykonują trzy organy, którym w naszym artykule przyjrzymy się bliżej. Opowiemy o kompetencjach inspektora na przykładzie PINB i wyjaśnimy również, na co możemy liczyć w ramach usług firmy świadczącej usługi budowlane w sensie nadzoru budowlanego z cudzysłowem.
Kto formalnie pełni nadzór budowlany w Polsce?
O tym, kto pełni nadzór budowlany w Polsce według obowiązujących przepisów, opowiedzieli nam przedstawiciele firmy BAKS z Katowic. Otóż formalnie zadania nadzoru budowlanego wykonują:
Przeczytaj również: Nadzór budowlany - kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa
- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, czyli organ administracji rządowej pierwszej instancji w sprawach nadzoru budowlanego, na przykład PINB w Katowicach,
- Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, organ administracji zespolonej w województwie, np. Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego,
- Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego – główne jednostka odpowiadająca za nadzór budowlany w Polsce, której misją jest sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów prawa w procesie budowlanym i użytkowaniu obiektów budowlanych oraz nad wprowadzaniem do obrotu wyrobów budowlanych.
Zadania i kompetencje na przykładzie PINB
Każdy z wymienionych organów ma swoje zdania i kompetencje. Omawiając konkretny przykład – Powiatowego Inspektora Budowlanego – do jego kompetencji należą trzy główne punkty: kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego, badanie przyczyn powstawania katastrof budowlanych i współdziałanie z organami kontroli państwowej. Rozwijając pierwszy punkt, możemy powiedzieć o kontroli zgodności wykonywania robót budowlanych z przepisami prawa budowlanego, projektem budowlanym i warunkami określanymi w decyzji o pozwoleniu na budowę, sprawdzanie posiadania przez osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie właściwych uprawnień do pełnienia tych funkcji, sprawdzanie dopuszczania do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych i sprawdzanie wykonania obowiązków wynikających z decyzji i postanowień wydanych na podstawie przepisów prawa budowlanego.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie kołków rozporowych
Nadzór nad realizacją prac i nie tylko
Kiedy decydujemy się na budowę domu, innego budynku, czy jakiegokolwiek obiektu budowlanego, często szukamy kogoś, kto zająłby się nadzorem nad realizacją prac budowlanych i nie tylko. Jak wynika z powyższego, nadzór budowlany (bez cudzysłowu) to działalność konkretnych organów. Bez problemu jednak znajdziemy firmę, która zajmie się naszym „nadzorem budowlanym” w cudzysłowie; nadzorem nad realizacją prac, organizacją narad, kontrolą materiałów, śledzeniem postępów, kontrolą rozliczeń i dokonywaniem odbiorów robót (ich etapów, jak i całości). Miejmy więc na uwadze, że nadzór budowlany w sensie praktycznym to nie tylko działalność powiatowego, wojewódzkiego i krajowego inspektora, ale też usługi branżowe, które nazywać można w różny sposób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Remontowo - Budowlany Waldemar Zacharz
Budowlane usługi - ocieplanie, osuszanie
woj. opolskie47-316 Malnia, Opolska 42
-
Home-Bud-Raf Rafał Pośpiech
Budowlane usługi
woj. dolnośląskie58-330 Jedlina-Zdrój, Konopnickiej 14 lok. 2