Po czym poznać okna energooszczędne?

Kiedy zaczynamy szukać informacji na temat okien energooszczędnych w sieci, docieramy do różnych źródeł z przekroju wielu lat, których treści niekoniecznie się ze sobą pokrywają. Nie ma wyznaczonej przez przepisy i normy definicji stolarki energooszczędnej i okien energooszczędnych. Jakie warunki muszą spełniać okna energooszczędne i jak poznać, czy oferowane rozwiązania okienne rzeczywiście można nazwać energooszczędnymi?
Definicja energooszczędności i współczynnik Ep dla budynku. Wiedza podstawowa
Jak już zasugerowaliśmy we wstępie, w sieci możemy znaleźć wiele tekstów, wpisów i publikacji o okach energooszczędnych; część z nich zawiera nawet zestawienia parametrów w tabelach, przykładowe kalkulacje itd. „Energooszczędny” to według naszego słownika „zużywający małą ilość energii”. Okna energooszczędne to pojęcie umowne, powiązane ze współczynnikiem Ep – współczynnikiem określającym maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowywania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia. Współczynnik określają Warunki Techniczne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury – akcie, który zmienia się na przestrzeni lat. Obecnie współczynnik Ep dla domu wynosi 70 kWh/m2*rok.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się okna energooszczędne?
Okna energooszczędne, czyli okna, które zatrzymują ciepło w budynku i nie tylko
Okna energooszczędne z założenia zatrzymują ciepło w budynku, ograniczając w ten sposób zużycie energii na ogrzewanie. Nie ma rozwiązań uniwersalnych. Gdy projektujemy dom energooszczędny, spełnienie warunku dot. współczynnika Ep możemy zapewnić na wiele sposobów. Teoretycznie: jeśli np. całkowicie zrezygnujemy z okien, straty ciepła będą zminimalizowane (oszczędność na ogrzewaniu), ale za to zużywać będziemy energię na wentylację lub klimatyzację. W praktyce projektant wybiera okna o konkretnych parametrach i wpasowuje je w całość koncepcji budynku. To oczywiście nie tylko kwestia energooszczędności, ale też estetyki, przy czym to już temat na odrębny wpis. Same okna energooszczędne (o ile są dobrze dobrane, zaprojektowane) poznamy po tym, z jakiej jakości materiałów są wykonane i w jaki sposób. Tu nie ma miejsca na przypadkowe lub niedopracowane półprodukty, łączenia, niedociągnięcia. To samo dotyczy montażu okien, który musi być wykonany fachowo, by okna rzeczywiście były energooszczędne.
Przeczytaj również: Jak przebiega montaż gruntowych pomp ciepła?
Przeczytaj również: Okna aluminiowe Aluprof - dlaczego warto się na nie zdecydować?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pad- Bau Paweł Michalczak Okna Drzwi Bramy i Ogrodzenia
Okna
woj. wielkopolskie61-381 Poznań, os. Armii Krajowej 127 lok. 2
-
Mariola Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Okna
woj. podlaskie18-400 Łomża, Poznańska 36
-
Serwis i Montaż Okna Drzwi PVC Jacek Arciszewski
Okna
woj. mazowieckie03-735 Warszawa, Ząbkowska 28 lok. 8