Po czym poznać okna energooszczędne?

Okna energooszczędne kiedyś były montowane przy okazji wznoszenie domów pasywnych albo obiektów jeszcze bardziej zaawansowanych technologiczne i ekologicznie. Dziś już niemal wszystkie odmiany okien można wyprodukować w wersji energooszczędnej. Co się kryje pod nazwą „energooszczędne”? Czy tylko chodzi o oznaczony współczynnik przenikania ciepła? Jakie jeszcze cechy decydują, że okno jest energooszczędne?
Okno energooszczędne, czyli jakie?
Okno jest jednym z punktów w całej bryle domu, przez które ucieka najwięcej ciepła. Nie da się całkowicie zlikwidować tego zjawiska, jednak można je maksymalnie ograniczyć. Okna energooszczędne to takie, przez które traci się mniej ciepłego powietrza niż w przypadku tradycyjnych okien bez cech energooszczędności. Nowo powstałe technologie są odpowiedzią na coraz większe potrzeby dotyczące oszczędzania wydatków na energię. Specjalna konstrukcja okna pozwala na zminimalizowanie strat energii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji domu.
Różne rodzaje okien energooszczędnych mają w ofercie firmy takie, jak ALANDO, gdzie dostępny jest każdy typ stolarki okiennej. Energooszczędność może być cechą zarówno okien PCV, drewnianych, jak i aluminiowych. Inwestycja w taki rodzaj okien jest bardzo korzystna pod względem ekonomicznym.
W jaki sposób poznać, że okna są energooszczędne?
Okna energooszczędne przede wszystkim składają się z większej liczby tafli szyb. Normą są trzy warstwy szkła. Same szyby sklejane są ciepłymi ramkami międzyszybowymi w kolorze okna, natomiast w przestrzeni międzyszybowej znajduję się gaz. Często jest nim argon, który ma za zadanie spowolnić ruch grawitacyjny powietrza w przestrzeni między szybami. Z mieszkania można też zauważyć dodatkowe uszczelki, które wpływają na to, ile ciepła okno może wypuścić. Uszczelki te po jakimś czasie ulegają zużyciu, jednak ich wymiana nie sprawi nikomu trudności. Okna energooszczędne mają też zdolność wygłuszania hałasów.
Co to jest współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikalności, zwany U, określa, ile ciepła ucieka przez metr kwadratowy okna lub innej przegrody. Do jego wyliczenia używa się też takich danych, jak różnica temperatur po obu jej stronach. Im niższa wartość współczynnika, tym wyższa termoizolacyjność. Najpowszechniejszą wartością dla okien jest 0,9 W/m2K.
Współczynnik U pozwala oszacować, ile ciepła ucieka przez okna, drzwi, dachy czy inne elementy domu. Dzięki dokładnym wyliczeniom można ocenić potencjalne oszczędności w wydatkach na ogrzewanie domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rathal - żaluzje, rolety, moskitiery
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery
woj. wielkopolskie60-175 Poznań, Szarotkowa 136