Patent jako wartościowy zasób firmy — jak wycenić jego wartość?
Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że patent może stanowić kluczowy element majątku ich firmy. Skuteczna wycena wartości patentu może przyczynić się do wzrostu wartości firmy, a także pomóc w negocjacjach z inwestorami czy potencjalnymi partnerami. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest patent, jakie prawa daje posiadaczowi oraz jak można ocenić jego wartość.
Czym jest patent?
Patent to przyznawane przez państwo prawo własności przemysłowej, które pozwala wynalazcy na wyłączność w korzystaniu z wynalazku na określonym terytorium i czasie. Wynalazek objęty patentem musi spełniać trzy kryteria – być nowy (nieujawniony wcześniej), wynikający z działalności twórczej (niewynikający w sposób oczywisty ze stanu techniki) oraz nadawać się do praktycznego zastosowania w przemyśle czy rolnictwie. Patent chroni zarówno twórcę, jak i właściciela prawa do korzystania z wynalazku, umożliwiając wykorzystanie danego rozwiązania na własne potrzeby, wyłączenie konkurencji czy sprzedaż licencji na korzystanie z patentu.
Przeczytaj również: Kiedy przyda się profesjonalna wycena działki?
Jakie prawa daje patent?
Patent daje swojemu posiadaczowi wyłączność w korzystaniu z objętego nim wynalazku, co oznacza możliwość wykorzystania go w celach komercyjnych, naukowych czy edukacyjnych. Posiadacz patentu może również sprzedać lub przekazać swoje prawa do wynalazku innym podmiotom, co pozwala na osiągnięcie dodatkowych korzyści finansowych. W przypadku naruszenia praw patentowych przez inne podmioty posiadacz patentu może domagać się odszkodowania oraz zastosowania środków prawnych mających na celu zapewnienie poszanowania jego praw.
Jak wycenić wartość posiadanych patentów?
Wycena wartości patentów jest procesem skomplikowanym i wymagającym odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego też warto skorzystać z usług specjalistów, takich jak Kancelaria Rzeczoznawców Majątkowych AEDIUM z Wrocławia, która oferuje wycenę wartości niematerialnych, w tym patentów. Wycena patentu musi uwzględniać zarówno jego wartość rynkową, jak i potencjalne korzyści, jakie może przynieść przedsiębiorstwu. Przy wycenie patentu brane są pod uwagę m.in. koszty poniesione na badania i rozwój, możliwości zastosowania wynalazku w praktyce oraz ewentualne ryzyko konkurencji.
Szeroki zakres usług oferowanych przez kancelarie obejmuje również wycenę nieruchomości, przedsiębiorstw, marek, maszyn, urządzeń czy znaków towarowych. Wypracowane metody oraz wieloletnie doświadczenie w wycenach wartości niematerialnych sprawiają, że współpraca z rzeczoznawcami majątkowymi może znacznie ułatwić proces przedsiębiorcom i przynieść wiele korzyści na przyszłość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana