Od projektu koncepcyjnego po projekt budowlano-wykonawczy domów jednorodzinnych

Projekty są złożone z różnych etapów. Identycznie jest w przypadku budowania domu jednorodzinnego. Aby mógł sprawnie i bezproblemowo powstać, należy wykonać projekt koncepcyjny i budowlany. Niezwykle przydatny jest także projekt budowlano-wykonawczy. To w oparciu o te dokumenty fachowcy mogą postawić Twoje wymarzone cztery kąty. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak to wygląda w praktyce od strony formalnej?
Projekt koncepcyjny – co musisz o nich wiedzieć?
Podstawowym dokumentem jest projekt koncepcyjny, zwany także wstępnym. To istotny punkt odniesienia, na którym powstają dalsze założenia i idee. Przejrzysty, jasny i czytelny jest swojego rodzaju wizją przestrzenną oraz funkcjonalną domu jednorodzinnego. Chociaż nie zawiera szczegółów i detali, tworzy zarys dalszej budowy. Przy jego pomocy można skutecznie zobrazować pomysły projektanta.
Przeczytaj również: Dom drewniany kontra murowany. Porównanie rozwiązań
Tak więc projekt koncepcyjny to zbiór rysunków i graficznych informacji, które przedstawiają obiekt. Zawiera szkicowe zagospodarowanie działki oraz wizualizację budynku wraz z jego lokalizacją, otoczeniem i terenami zielonymi. Ponadto indywidualny projekt tego typu można przedstawić w modelu 3D oraz w wizualizacjach fotorealistycznych. Niektóre firmy oferują także nowoczesne animacje domu i panoramy 360 z dowolnego punktu obserwowania.
Przeczytaj również: Domy za 100 tys. z kolekcji Projektów Gotowych MURATORA
Projekt budowlany i budowlano-wykonawczy – jak wyglądają?
Kolejnym niezwykle ważnym dokumentem jest projekt budowlany. To w jego przypadku specjaliści sporządzają dokładne i szczegółowe opracowania, w tym:
- architektoniczne,
- konstrukcyjne,
- sanitarne,
- elektryczne,
- drogowe.
Do obowiązków projektanta należy też często wystąpienie o warunki zabudowy oraz załatwianie spraw urzędowych związanych z wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.
Przeczytaj również: Projekt domu na zamówienie czy gotowe rozwiązanie, co lepiej wybrać?
Projekt wykonawczo-budowlany zaś to uzupełniająca dokumentacja. Jest ona nadzwyczaj cenna przy większych inwestycjach, na przykład budowie willi czy rezydencji. Warto się jednak w niego zaopatrzyć, gdyż jest to uszczegółowiona wersja projektu budowlanego. Zawiera wszystkie detale oraz doprecyzowuje zakres prac. Pozwala on dokładniej oszacować koszty, skorygować niektóre ceny i wyeliminować ryzyko błędów.
Niektóre firmy, takie jak MURO ARCHITEKCI, świadczą usługi wykonywania projektów, w tym od koncepcyjnego aż po wykonawczo-budowlane. Warto powierzyć kompleksowe wsparcie jednemu przedsiębiorstwu, które zadba o rzetelny i przejrzysty projekt Twojego wymarzonego domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Taurus Mariusz Kaczmarski
Budowlane usługi - rozbiórki, wyburzanie
woj. mazowieckie03-197 Janki, Leszczynowa
-
NextStep Justyna Rzepecka
Baseny - budowa, produkcja, sprzedaż
woj. wielkopolskie64-710 Przybychowo 37
-
Przedsiębiorstwo Michalczyk Robert Michalczyk
Bramy, ogrodzenia, kraty
woj. dolnośląskie54-701 Wrocław, Wolfkego 7