Od czego zależy koszt wykonania instalacji elektrycznej?
Instalacja elektryczna to absolutna podstawa przy wykończeniu domu czy mieszkania. Poprawnie wykonana przekłada się na komfort mieszkańców nieruchomości, a także na ich bezpieczeństwo. Prace związane z jej montażem nie mogą zostać zlecone firmie bez odpowiednich umiejętności. Jaki jest koszt zatrudnienia specjalisty w tym zakresie i od czego zależy? Sprawdź.
Co wchodzi w zakres instalacji elektrycznej?
Instalacja elektryczna w domach jednorodzinnych składa się z trzech podstawowych elementów – przyłączy, złączy oraz rozdzielnicy głównej. Przyłącze to podstawa systemu. Jest to odcinek linii energetycznej, który łączy ze sobą sieć elektroenergetyczną zewnętrzną wraz z instalacją nieruchomości. W nowoczesnym budownictwie złącze umieszcza się w skrzynce na granicy działki. W niej znajduje się główny licznik energii wraz z zabezpieczeniami. Zawartość skrzynki jest własnością dostawcy prądu i jedynie on ma do niej dostęp. Rozdzielnia główna jest natomiast miejscem, od którego wychodzą połączenia na poszczególne pomieszczenia w obiekcie.
Przeczytaj również: Na czym polega modernizacja instalacji elektrycznej?
Co wpływa na koszt instalacji elektrycznej?
Cena instalacji elektrycznej zależy od kilku ważnych elementów. Podstawową kwestią jest jej wielkość. Ostateczny koszt będzie różny w przypadku domu jednorodzinnego, mieszkania, budynku użyteczności publicznej czy firmy. Każda firma wykonująca system inaczej wycenia instalacje elektryczne. Mińsk Mazowiecki może więc oferować zupełnie inne stawki niż Otwock, Sulejówek czy stolica.
Przeczytaj również: Kompletny przewodnik po instalacjach elektrycznych w nowoczesnym domu
Prace wykonuje się na podstawie wcześniejszego projektu. Już na etapie jego przygotowania uwzględnia się wielkość instalacji, a tym samym ilość materiałów, jaka będzie potrzebna do jej prawidłowego wykonania. Bierze się pod uwagę elementy takie jak:
Przeczytaj również: Podstawowe zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków. Co do nich zaliczamy?
kostki,
rozdzielacze,
bezpieczniki.
Ostateczny koszt instalacji podnoszą takie punkty wypustowe.
W przypadku nowoczesnych instalacji elektrycznych uwzględnia się także dodatkowe udogodnienia, które wpływają na cenę wykonania całego systemu. Firma elektryczna Telnes poza realizacją projektu oferuje także doradztwo. To przydaje się, jeżeli inwestor w przyszłości planuje wykorzystywać w obiekcie fotowoltaikę lub system smarthome. Dostosowanie całej instalacji na wczesnym etapie pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów w przyszłości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana