Nóżki drewniane - solidne z natury
Meblowe nóżki drewniane – niedoceniana część mebla
Każdy mebel zrobiony z litego drewna czy materiałów drewnopochodnych to wiele elementów, które składają się na jego wygląd oraz wygodę użytkowania. Częścią, która stosunkowo rzadko zwraca uwagę, są nóżki meblowe. Wbrew pozorom od ich stylizacji i konstrukcji zależy bardzo dużo. Właściwy rozmiar oraz rozmieszczenie przesądza o stabilności mebla, a sposób mocowania decyduje o tym, że mebel dobrze znosi częstą zmianę miejsca. Nóżki powinny być zamontowane tak, by ograniczyć ryzyko przewrócenia się mebla. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku konstrukcji, w których w czasie użytkowania może gwałtownie zmienić się położenie środka ciężkości, np. w komodach czy regałach z wysuwanymi szufladami. Podobnie będzie, jeśli chodzi o rozkładane wersalki, jednak tu pierwszoplanowe znaczenie będzie miało zachowanie mebla obciążanego po jego rozłożeniu – wyjaśnia przedstawiciel firmy Limbor, która specjalizuje się w dostawie i obróbce drewna.
Nogi zastosowane w danym projekcie są również kluczowe dla możliwości dobrego przenoszenia obciążenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku mebli, które są wykorzystywane do przechowywania cięższych przedmiotów czy takich, które muszą radzić sobie z masą korzystających z nich ludzi. Równie istotny jak wytrzymałość będzie również sposób, w jaki nóżki przenoszą masę na podłoże. Ma to znaczenie szczególnie tam, gdzie powierzchnia nóżek stykających się z podłogą jest szczególnie mała. Może to bowiem prowadzić do nieestetycznych wgnieceń.
Poza właściwościami związanymi z cechami użytkowymi ważna jest forma przekładająca się na wygląd całego mebla. Nóżki meblowe powinny być dobrze dopasowane do stylu, w jakim zaprojektowano mebel. W meblach lekkich i delikatnych powinny one być możliwie smukłe, tam, gdzie projektant zdecydował się na stworzenie mebla sprawiającego wrażenie masywnego, także nóżki powinny być odpowiednio solidne.
Dla wyglądu mebla ważna jest też wysokość nóżek meblowych. Zwykle jest ona ściśle połączona z ich grubością. Nóżki cienkie bywają najczęściej stosunkowo długie, co pozwala nie tylko na wyeksponowanie eleganckiej i zazwyczaj subtelnej lekkości projektu, ale także na uzyskanie większej ilości wolnej przestrzeni. Dzieje się tak dlatego, że meble, które mają większą wysokość, dają wrażenie, że pomieszczenie, w którym je ustawiono, jest wyższe i bardziej przestronne. W przypadku niższych mebli, również stosowane nóżki bywają znacznie krótsze. Co ciekawe takie rozwiązanie bardzo obniża optyczny punkt ciężkości mebla.
Dlaczego nóżki z drewna nadają się do wszystkich rodzajów mebli?
Nóżki meblowe mogą być produkowane z różnych materiałów, jednak niesłabnącą popularnością zarówno wśród projektantów mebli, jak i klientów cieszą się nóżki drewniane. Znakomicie pasują one do wszystkich mebli wykonywanych zarówno z litego drewna, jak i materiałów drewnopochodnych. Ich zalety wiążą się z bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi i wspaniałym wyglądem.
Nóżki drewniane są bardzo wytrzymałe i dobrze przenoszą obciążenia. Nadają się do stosowania zarówno w meblach o niewielkiej masie, np. niedużych szafkach czy stolikach, jak i znacznie cięższych i mocno obciążanych – kredensach, kanapach fotelach, łóżkach i wersalkach. Elementy drewniane, które są poprawnie wykonane, tj. tak by układ słoi pomagał w przenoszeniu obciążeń, sprawdzą się również świetnie w meblach, które są stosunkowo często przemieszczane.
Ważną cechą nóżek drewnianych jest to, że można je niemal dowolnie kształtować. Popularne są nóżki toczone, zarówno te, które zawierają elementy kuliste i półkoliste, jak i te o prostej, walcowatej lub stożkowatej formie. Bardzo dobrze prezentują się nóżki będące wariacjami na temat sześcianów, a także formy bardziej złożone.
Niewątpliwą zaletą nóżek drewnianych jest szeroki wybór gatunków drewna, z jakich mogą być zrobione. Liczy się także dostępność rozmaitych sposobów wykończeń, od najczęściej wybieranego lakierowania, przez olejowanie czy woskowanie, aż po wszelkie bejce i farby pozwalające na barwienie nóżek meblowych na dowolny kolor.
Atrakcyjny wygląd nóżek drewnianych nie wyczerpuje jednak listy ich mocnych stron. Liczącą się zaletą będzie także ich stosunkowo niewielki koszt oraz bardzo dobra dostępność. Do atutów nóżek drewnianych można zaliczyć również to, że znakomicie łączą się z innymi materiałami. Sprawdzą się więc nie tylko w meblach drewnianych, lecz również tych, gdzie wykorzystano tworzywa sztuczne, szkło czy metal.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana