Najważniejsze parametry użytkowe podestów ruchomych
Podesty ruchome, inaczej zwane podnośnikami, są rodzajem dźwignic i należą do grupy maszyn budowlanych. Ich zadaniem jest ułatwienie przemieszczania się osób i przewożenia materiałów w czasie prac na wysokościach. Mają zapewnić sprawność transportu w pionie oraz w poziomie. Są wykorzystywane przede wszystkim do prac budowlanych, ale nie jest to ich jedyne przeznaczenie. Często używa się ich również podczas wykonywania instalacji, remontów lub naprawy linii elektrycznych. Działanie podestów jest uzależnione od ich parametrów użytkowych. To one decydują o wydajności, sprawności i funkcjach maszyny. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze podestów ruchomych?
Charakterystyka podestów ruchomych – walory funkcjonalne
Możemy wyróżnić kilka rodzajów podestów ruchomych. Do najważniejszych z nich należą podnośniki: nożycowe, teleskopowe oraz teleskopowo – przegubowe. Typy podnośników różnią się wymiarami, zasięgiem oraz dopuszczalnym obciążeniem. Wybór zależy więc przede wszystkim od charakteru prac, do których mają posłużyć maszyny.
Przeczytaj również: Kiedy warto wynająć podesty ruchome?
Podnośniki różnią się nie tylko pod względem typów, ale także parametrów. Najistotniejsze własności podestów ruchomych to między innymi: wysokość robocza, wysięg boczny, wymiary platformy oraz szerokość podnośnika. Oprócz tego, duże znaczenie ma wydajność, na którą składa się: maksymalny udźwig, prędkość jazdy, promień skrętu i obrotu platformy. Praca podnośnika zależy także od rodzaju jego zasilania. Podest może funkcjonować za pomocą silnika elektrycznego lub oleju napędowego.
Jakie cechy posiadają podesty ruchome nożycowe?
Podesty ruchome nożycowe z napędem elektrycznym umożliwiają transport ludzi oraz drobnych narzędzi. Ze względu na charakter zasilania są przeznaczone do prac wewnątrz budynków. Ich główną zaletą jest brak emisji szkodliwych spalin. Oprócz tego, podesty nożycowe utrzymują stabilność nawet przy znacznym obciążeniu.
Jak tłumaczy ekspert z firmy handlowo – usługowej zajmującej się sprzedażą i wynajmem podestów ruchomych RAF – POL: Każdy podnośnik nożycowy wyróżnia się udźwigiem minimum 227 kg, a największe modele mogą unieść powyżej 1100 kg. Długość platformy po rozłożeniu wynosi nawet 7,38 m. Pozwala to na przemieszczenie dwóch pracowników wraz z narzędziami, maszyną czy materiałami.
Podnośniki teleskopowe i teleskopowo – przegubowe
W przeciwieństwie do podnośników nożycowych, podesty teleskopowe i teleskopowo – przegubowe służą do prac na zewnątrz. Dzięki solidnej budowie umożliwiają skuteczne prowadzenie działań nawet na trudnym terenie. Ponadto, charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Warto zwrócić uwagę również na parametry podestów teleskopowych. Ich wysięg boczny często przekracza 15 m, a maksymalna wysokość dochodzi do granicy 20 m. Natomiast specyficzny kształt i wymiary platformy zapewniają możliwość dotarcia do ciasnych, trudno dostępnych miejsc. Podesty usprawniają więc wykonywanie prac na przykład w terenach zalesionych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana