Najważniejsze elementy konstrukcji wind pasażerskich

Dźwigi osobowe, zwane również potocznie windami pasażerskimi, służą przede wszystkim do pionowego transportu ludzi w obrębie danego budynku. W nowym budownictwie są w zasadzie codziennością, podczas gdy starsze obiekty często są modernizowane w taki sposób, by możliwe było zainstalowanie w nich dźwigów osobowych. Znajdują się również w przestrzeni publicznej, ponieważ umożliwiają osobom starszym i niepełnosprawnym bezproblemowe dostanie się na wyższe kondygnacje. Co warto wiedzieć o elementach konstrukcji widny pasażerskiej?
Elementy budowy dźwigów osobowych
Sercem konstrukcji dźwigów osobowych jest znajdujący się w nich zespół napędowy, dzięki któremu możliwe jest funkcjonowanie systemu. W napędzie hydraulicznym obejmuje on pompy hydrauliczne, zbiorniki oraz zawory, dźwigi elektryczne wykorzystują specjalne wyciągarki. Istnieją również systemy silnikowe. Zespół napędowy odpowiada za wciąganie kabiny widny oraz jej powolne opuszczanie.
Kolejnym ważnym elementem windy osobowej jest jej wnętrze. Prowadzi do niego jedno lub dwa wejścia. Zależnie od konstrukcji są to drzwi szybowe wychylne lub rozsuwane, które zabezpieczają przewożonych wewnątrz pasażerów i oddzielają ich od szybu windowego. Sama kabina składa się z czterech ścian, sufitu i podłogi. Dla zwiększenia komfortu jazdy wnętrza wind często wyposażone są w lustro (co wizualnie powiększa małą przestrzeń), poręcz do podtrzymania się oraz panel sterowania, dzięki któremu pasażerowie mogą wybrać piętro lub uruchomić przycisk wzywania pomocy. Nowoczesne systemy wyposażone są również w głośniki oraz oświetlenie awaryjne.
Dźwigi osobowe poruszą się w specjalnych szybach, które są przestrzenią pionową. Wydziela się trzy strefy: podszybie (miejsce pomiędzy podłogą kabiny a końcem szybu), nadszybie (przestrzeń między stropem kabiny a stropem szybu) oraz wysokość podnoszenia (przestrzeń poruszania windy). Na ścianach szybu znajdują się prowadnice, dzięki którym kabina bezpiecznie porusza się w ruchu pionowym.
Dystrybucją elementów konstrukcyjnych wind zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak AMP Serwis.
Windy w samochodach dostawczych
Windy i podesty załadowcze znajdują również zastosowanie w samochodach ciężarowych. Dzięki nim możliwe jest sprawne i bezpieczne dostarczenie ładunków do wnętrza naczepy. Jest to szczególnie przydatne, gdy towar przewożony jest za pomocą wózków załadunkowych lub załadowczych. Podest sterowany jest za pomocą kontrolera, dzięki czemu łatwo i szybko można zmienić jego położenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Winda Serwis Lubelskie Przedsiębiorstwo Dźwigowe
Windy, schody ruchome
woj. lubelskie20-346 Lublin, Długa 5