Najczęstsze zastosowania rusztowań jezdnych
Trudno sobie wyobrazić plac budowy czy bezpieczne prowadzenie prac na wysokości bez zastosowania dobrych rusztowań. Wśród takich konstrukcji wykorzystywanych dziś w branży budowlanej znajdują się m.in. wyposażone w kółka rusztowania jezdne, czyli ruchome. Stanowią one nieocenioną pomoc m.in. w pracach prowadzonych wewnątrz budynków. Co jeszcze warto wiedzieć o rusztowaniach jezdnych i ich zastosowaniu?
Konstrukcja rusztowań jezdnych
Rusztowania jezdne (przejezdne) wyróżniają się stosunkowo lekką, ale stabilną konstrukcją, pełną mobilność i funkcjonalność zapewniają im też dodatkowe kółka. Montaż takiego rusztowania nie wymaga używania narzędzi, jest szybki i bezproblemowy. Ze względu na kółka stosować je można wyłącznie na płaskich powierzchniach, w przypadku prac prowadzonych np. na grząskim lub niestabilnym gruncie lepiej poszukać innych pomocnych rozwiązań. Konstrukcja rusztowania jezdnego wyposażona jest też w hamulce zabezpieczające kółka przed niekontrolowanym poruszaniem się podczas prowadzenia prac na wysokości. Dużą popularnością cieszą się aluminiowe rusztowania ruchome ze względu na lekkość tego materiału oraz odporność na działanie wilgoci, ognia czy na korozję. Bez żadnych problemów można z nich korzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.
Przeczytaj również: Najważniejsze zasady BHP przy montażu rusztowań
Wszechstronne zastosowanie rusztowań ruchomych
Dużym atutem tych konstrukcji jest szeroki zakres stosowania oraz różne dostępne rozmiary rusztowań, dostosowane do wielkości obciążenia oraz rodzaju prowadzonych prac. Świetnie sprawdzą się w różnych gałęziach przemysłu, w energetyce oraz budownictwie. Mogą być również pomocne przy realizacji prac konserwatorskich, montażowych i wykończeniowych w budynkach, malowaniu i montażu oświetlenia. Warto przy tym pamiętać o istotnym ograniczeniu związanym z użytkowaniem tych rusztowań – można je stosować tylko na wysokości do 14 metrów.
Przeczytaj również: Zestawy kołowe do rusztowań - czym się kierować przy wyborze?
Jak mówi nasz ekspert z firmy Ra-Do specjalizującej się w montażu i wynajmie rusztowań: w razie wątpliwości, czy dane rusztowanie dobrze odpowiada potrzebom klienta, może on liczyć na fachową poradę specjalistów. Po zakończeniu prac rusztowania jezdne łatwo zdemontować i przetransportować w inne miejsce. Konstrukcje te świetnie sprawdzą się zarówno w profesjonalnym użytku, jak i w zastosowaniach prywatnych. Można je bezpiecznie stosować również w miejscach o ograniczonej przestrzeni, wybrane modele są przystosowane do bezpiecznej pracy na schodach. W przypadku, gdy takie rusztowania nie są potrzebne na stałe, warto rozważyć ich wynajem na określony czas.
Przeczytaj również: Czy rusztowania jezdne można wykorzystywać na nierównym terenie?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana