Najczęstsze usterki i sposoby naprawy klimatyzatorów
Klimatyzatory to urządzenia coraz chętniej montowane zarówno w budynkach publicznych, jak i mieszkaniach prywatnych. Zdarza się jednak, że ulegają awarii. Jakie są najczęstsze usterki związane z systemem klimatyzacji i co zrobić, żeby urządzenie naprawić, by znów działało bez zarzutu i kiedy zgłosić się do serwisu?
Dlaczego klimatyzatory ulegają awariom?
Klimatyzatory to urządzenia zbudowane z wielu części mechanicznych i elektronicznych. Żeby działały poprawnie, wszystkie elementy muszą być sprawne i działać bez zarzutu. Niestety na ich awaryjność wpływ mają warunki, w jakich funkcjonują. To m.in. zapylone powietrze w pomieszczeniu, wysokie temperatury, skoki napięcia elektrycznego, niewłaściwe obsługiwanie, niepoprawny montaż, czy nieregularne serwisowanie.
Wiele z tych czynników związanych jest z samym sprzętem. Warto podczas zakupu klimatyzatorów postawić na sprawdzoną firmę o dobrej renomie, która posiada urządzenia najwyższej jakości. Sprzedażą takich systemów oraz kompleksowym serwisowaniem zajmuje się przedsiębiorstwo JLM. To pewna inwestycja i sprawne systemy klimatyzacyjne na lata.
Najczęstsze usterki klimatyzatorów
Wystąpienie awarii w klimatyzatorach sygnalizują takie oznaki, jak głośna praca urządzenia, słabsze niż zwykle chłodzenie lub ogrzewanie przy tych samych ustawieniach, woda wyciekająca z parownika, dym lub zapach spalenizny, pleśni, czy zgnilizny. Najczęstszą przyczyną awarii klimatyzatorów są zabrudzone filtry powietrza. Urządzenie pobiera wówczas znacznie więcej mocy. Nieczyszczone filtry powodują zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu.
Awarie powoduje również zbyt mała ilość czynnika chłodniczego, co sygnalizować może nieszczelność i doprowadzić może do spalenia sprężarki. Urządzenia ulegają również awariom elementów elektronicznych oraz powstawaniu nieszczelności przewodów odprowadzających wodę.
Na czym polega naprawa i serwis klimatyzatorów?
Serwis oraz naprawa klimatyzatorów polega przede wszystkim na sprawdzeniu właściwej pracy układu freonowego, zlokalizowaniu nieszczelności oraz uzupełnieniu czynnika chłodniczego. Aby klimatyzatory działały sprawnie, należy oczyszczać powierzchnię skraplacza, usuwać brud z filtrów a w razie potrzeby odgrzybić parownik. Poprawne działanie urządzeń uwarunkowane jest również sprawdzeniem i ewentualnym udrożnieniem rurki odprowadzającej skropliny z parownika. Istotne jest skontrolowanie podłączeń elektrycznych jak i sprawności działania wszystkich podzespołów, takich jak sprężarka, elektroniczny zawór rozprężny, zawór czterodrogowy oraz wentylatory.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana