Najczęściej stosowane kruszywa na placach budów
Kruszywa budowlane to między innymi piasek, żwir i tłuczeń – każde z surowców charakteryzuje się innymi właściwościami, co przekłada się na zakres zastosowania poszczególnych materiałów. W dużym uproszczeniu kruszywa można podzielić na naturalne, czyli osad mineralny oraz sztuczne, które powstają w wyniku obróbki termicznej lub innych procesów. Kruszywa budowlane muszą być wytrzymałe, odporne na ścieranie ściskanie, a także wytrzymałe na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych.
Piasek
Piaskiem jest luźna skała osadowa składająca się z drobnych ziaren niezwiązanych spoiwem. Piasek wydobywa się metodą odkrywkową w piaskowniach. Innym rodzajem piasku jest piasek łamany, który wytwarza się na skutek rozdrabniania skał litych. Obydwa rodzaje surowców różnią się wielkością frakcji – piasek naturalny składa się z niewielkich i regularnych cząstek, podczas gdy piasek łamany może mieć różne frakcje, co wynika z mechanicznej obróbki. Hurtowania budowlana SINUS z Bielska-Białej oferuje trzy rodzaje piasku:
Przeczytaj również: Rodzaje kruszyw drogowych
Piasek siany – piasek siany na sucho stosowany do murowania i wylewek;
Piasek płukany – piasek siany na mokro wykorzystywany do tynkowania i zapraw murarskich;
Piasek podsypkowy – ze względu na większą ziarnistość używa się go do podsypywania nasypów, fundamentów i do układania nawierzchni z kostki brukowej.
Kliniec, grys i tłuczeń
Jak wspomniano wcześniej, kruszywa łamane powstają w wyniku rozdrabniania skał litych i w porównaniu do kruszyw żwirowo-piaskowych charakteryzują się wyższą granulacją. Wspomniana hurtownia SINUS w Bielsko-Białej kruszywa budowlane oferuje w trzech stopniach rozdrobnienia:
Przeczytaj również: Transport kruszyw. Co warto wiedzieć?
Grys – frakcja od 4 mm do 31,5 mm. Grys powstaje z rozdrobnionego tłucznia;
Kliniec – frakcja od 4 mm do 31,5 mm. W porównaniu do grysu poszczególne cząstki charakteryzują się bardziej podłużnym kształtem;
Tłuczeń – frakcja 31,5 mm do 63 mm. Powstaje w trakcie pierwszego tłuczenia skał.
Grysy używane są głównie do budowania dróg oraz produkcji mieszanek asfaltowych i bitumicznych. Z grysu wykonuje się także podbudowę pod kostkę brukową. Kliniec jest kruszywem stosowanym do budowy dróg i autostrad oraz utwardzania nawierzchni i grząskich dróg. Sprawdza się w miejscach o większym natężeniu ruchu. Z kolei tłuczeń charakteryzujący się największym uziarnieniem sprawdza się przy tworzeniu nasypów pod tory kolejowe oraz podsypywania nawierzchni. Tłuczeń może także wypełniać fundamenty oraz wzmacniać obrzeża. Jest to składnik murów oporowych i fundamentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana